Nowy numer 47/2020 Archiwum

Inauguracja zrekonstruowanych organów w Żółwinie

Zabytkowe organy w żółwińskim kościele pw. św. Andrzeja Boboli poświęcono 16 sierpnia podczas Mszy św. Po liturgii odbył się koncert muzyki organowej.

- Do wyboru było albo malowanie kościoła, albo remont organów – opowiada ks. Mieczysław Bilski, proboszcz parafii Zwierzyn w dekanacie Drezdenko, do której należy kościół w niewielkim Żółwinie. – Wybrałem organy i nie żałuję! Grają pięknie i pewnie przyczynią się do większej frekwencji na Mszach św. Tym bardziej, że ma tu na nich, kto grać – dodaje.

Inauguracja zrekonstruowanych organów w Żółwinie   Organy poświęcił proboszcz ks. Mieczysław Bilski. Łukasz Ziółkowski

Inicjatorem remontu organów był Michał Pietruszak, organista w sanktuarium i bazylice pw. Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu (diecezja koszalińsko-kołobrzeska). – Pochodzę z Drezdenka. Poznałem ks. Bilskiego w Skrzatuszu. Pojechałem do jego parafii, obejrzałem organy w tamtejszych kościołach i tak doszło do remontu tego instrumentu, zbudowanego przez firmę braci Dinse. To unikat, który nie grał od ponad 60 lat – mówi.

Niewielkie ośmiogłosowe organy mają jeden manuał i pedał. Remont wykonała lubuska firma Organmistrzowska Łukasz Ziółkowski ze Świebodzina. – Przystępna cena i dobra praca – ocenia dzieło ks. Bilski.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama