Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nie dali się zniechęcić

Pół tysiąca diecezjan przyjechało do Częstochowy, aby przejść z tzw. Przeprośnej Górki do jasnogórskiego sanktuarium. Był to finał tegorocznej wędrówki.

12 sierpnia pielgrzymów witał bp Tadeusz Lityński. – Dziś idziemy przez Częstochowę do Matki z hasłem tegorocznej pielgrzymki „Samemu Bogu przez Maryję” – mówił biskup zielonogórsko-gorzowski.

– To nawiązanie do sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, który całe swoje posługiwanie powierzył samemu Bogu, ale z Maryją. Chcemy też dziękować za świętość Jana Pawła II w 100. rocznicę jego urodzin, za wielkie cuda na polskiej ziemi, ale i prosić o wiarę, o odwagę w trudnym czasie pandemii, aby te sytuacje nie zgasiły w nas entuzjazmu ucznia, uczennicy Chrystusa – dodał. W tym roku, ze względu na przepisy sanitarne, zamiast tradycyjnej pielgrzymki odbyły się tylko dwa jednodniowe piesze etapy do sanktuariów diecezjalnych. – Spodziewaliśmy się, że będzie nas mało, jednak wyruszyły blisko dwa tysiące osób – mówi ks. Krzysztof Kolanowski, kierownik pieszej pielgrzymki. – Dziś pątnicy mogli powrócić na szlak – dodaje.

Skorzystali z tego też Jadwiga i Roman z Głogowa. – Jeżeli jest modlitwa, to każda forma pielgrzymki da owoce. Dziękujemy tu za 40 lat naszego małżeństwa – mówią. W samo południe Mszy św. dla pielgrzymów w kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – Święty Ireneusz mówił, że chwałą Boga jest żyjący człowiek, a ja chciałbym dodać, że chwałą Boga jest pielgrzym, który nie boi się trudności i swoją miłość ofiaruje samemu Bogu, ale też trud i modlitwę drugiemu człowiekowi – mówił w homilii. Pasterz diecezji podkreślił, że mimo pandemii i „wypowiedzi różnych środowisk wrogich Kościołowi” pielgrzymi nie dali się zniechęcić ani zastraszyć. Zdaniem bp. Lityńskiego pielgrzymowanie ma być „przeciwwagą wychodzenia na ulicę z przemocą, nienawiścią, pogardą, chęcią niszczenia, drwiny i obrażania ludzi wierzących”, a tegoroczna pielgrzymka ma też „wymiar ekspiacji i wynagrodzenia za wszelkie profanacje”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama