Nowy numer 49/2020 Archiwum

Santiago u nas

Rok 2021 w całym Kościele będzie Jubileuszowym Rokiem św. Jakuba. Myśli się o tym także w naszej diecezji.

Święty Rok Jakubowy, po hiszpańsku Xacobeo (wym. siakobeo), jest obchodzony wtedy, gdy święto św. Jakuba Starszego Apostoła (25 lipca) wypada w niedzielę. Postanowił tak papież Kalikst II w 1126 r. i ta tradycja trwa do dziś.

Taki rok to szczególna okazja, aby pielgrzymować słynnymi, biegnącymi przez całą Europę, drogami św. Jakuba do jego grobu w hiszpańskim Santiago de Compostela po odpust. Ale w Roku Jakubowym ten odpust można uzyskać też w innych kościołach, w których są relikwie św. Jakuba, i w wyznaczonych przez biskupa miejscach. W naszej diecezji na pierwszy plan wysuwają się kościoły pw. św. Jakuba Apostoła w Jakubowie, gdzie jest sanktuarium świętego, i w Ośnie Lubuskim. Oba leżą na szlakach św. Jakuba biegnących przez Polskę.

Pierwszy z nich na Drodze Dolnośląskiej z Jakubowa do Zgorzelca, drugi – na Drodze Lubuskiej z Gniezna do Słubic. Promocja pielgrzymowania tymi drogami to jeden z celów na przyszły rok. – We współpracy z Narodowym Centrum Kultury przygotowujemy film o Lubuskiej Drodze św. Jakuba. Powstanie też portal internetowy – zapowiada ks. Zbigniew Kucharski, dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA.

Nie każdy – jak każe zwyczaj – może iść, jechać konno lub rowerem aż do Santiago lub choćby kilka dni w tym kierunku. Ale Rok Jakubowy przybliża hiszpańskie sanktuarium. Stąd myśl o projekcie pieszych pielgrzymek do kościołów stacyjnych w diecezji. Akcent byłby tu położony na wędrówki indywidualne, co odpowiada tradycji pielgrzymowania do Santiago i ułatwia zachowanie zaleceń stanu epidemii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama