Nowy numer 2/2021 Archiwum

Bp Lityński podjął decyzję o przywróceniu kapituły kolegiackiej w Głogowie

O swojej decyzji poinformował zebranych na jubileuszowej Mszy św. wieńczącej obchody 900-lecia głogowskiej kapituły kolegiackiej.

W homilii bp Tadeusz Lityński podkreślił wyjątkowość głogowskiej kolegiaty. - Uświadamiamy sobie, że znajdujemy się w historycznym miejscu Dolnego Śląska, Ziemi Głogowskiej, które od 900 lat żyje świadectwem otwierania się na Boże Słowo, świadectwem modlitwy liturgicznej jako odpowiedzi na Bożą miłość - mówił biskup.

- Ale to miejsce jest też przykładem zmagania się naszych przodków ze swoimi wadami, słabościami, ze swoimi grzechami. W tych murach przez wieki były  odczytywane biblijne teksty i przez wieki pochylano się nad ich znaczeniem - kontynuował.

Kaznodzieja przypomniał, że świątynia ma prowadzić człowieka do Boga. - Ta świątynia była i jest miejscem odczytywania woli Bożej w życiu człowieka na drodze ofiarnej służby - podkreślił.

Biskup przywołał historię głogowskiej kapituły kolegiackiej, a także podkreślił, że kapituły kanoników wciąż stanowią bardzo ważny element w strukturze Kościołów partykularnych. - Świadczy o tym fakt, iż w Polsce nie tylko nie znosi się kapituł, ale reaktywuje się stare i tworzy nowe kolegia kapitulne, które cieszą się wielkim uznaniem nie tylko u kapłanów, ale także wśród wiernych świeckich. Kapituły ze swej strony winny korzystać ze wszystkich uprawnień przyznanych im przez prawo, aby aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła lokalnego i kształtowaniu jego oblicza - zauważył biskup.

Pasterz diecezji zauważył, że głogowska kolegiata należy do najstarszych instytucji kościelnych w Polsce. - Była pierwszą spośród wszystkich kolegiat na Śląsku. I choć ostatnia wojna obeszła się z nią bardzo okrutnie, dziś cieszy oko mieszkańców i turystów. Mija właśnie 900 lat od ustanowienia kapituły przy kolegiacie w Głogowie - mówił biskup.

Duchowny na koniec podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy kolegiaty. – Pragnę podziękować ks. prałatowi Ryszardowi Dobrołowiczowi za odważną i pełną zaangażowania pracę, za to uratowanie naszego skarbu dziedzictwa narodowego. Dziś dzieło to kontynuuje ks. kan. Rafał Zendran. Chcemy zauważyć instytucję kapituły kolegiackiej, jej szlachetną i bogatą przeszłość, ale także z jej udziałem iść w przyszłość. Dlatego podjąłem historyczną decyzję przywrócenia kapituły kolegiackiej w Głogowie na większą chwałę Boga i dla pożytku lokalnej wspólnoty Kościoła i Ziemi Głogowskiej - powiedział na zakończenie.

Dekret o przywróceniu kapituły kolegiackiej w Głogowie na zakończenie Mszy św. odczytał dziekan, ks. Stanisław Brasse.

W wydarzeniach rocznicowych w Głogowie wzięła udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a także władze parlamentarne, samorządowe i miejskie.

O oprawę muzyczną zadbał chór Magnificat pod dyrekcja L. Słotwińskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama