Nowy numer 3/2021 Archiwum

Otwarci na sygnały miasta

28 września klerycy przyjechali do dawnego Domu Biskupiego w Gorzowie Wlkp.,który został alumnatem WSD w Paradyżu.

Zamieszkało w nim 20 osób: 17 kleryków oraz rektor ks. Mariusz Jagielski, prefekt ks. Mariusz Dudka i ojciec duchowny ks. Tadeusz Kuźmicki.

– Do dzisiaj trwały prace nad adaptacją całego domu do codziennego życia naszej wspólnoty. Musieliśmy też dostosować program formacyjny do tego miejsca, jakim jest Dom Biskupi w Gorzowie Wlkp. i jakim jest też miasto. Po prostu musieliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak robić to samo, ale trochę inaczej – wyjaśnia rektor.

Nie tylko przez 6 lat

To aktualne wyzwania, a tych na bliższą i dalszą przyszłość jest znacznie więcej. Chociażby kwestia stylu formacji w coraz bardziej zlaicyzowanym społeczeństwie. – Po pierwsze, kandydaci przychodzą z bardzo różnych środowisk o różnym doświadczeniu religijnym, a po drugie, w przyszłości będą posłani do bardzo różnych środowisk, w których doświadczenie Boga nie zawsze jest oczywiste – zauważa ks. Jagielski. – Czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć kandydatom do kapłaństwa, jak będzie wyglądać ich posługa za 10 czy 15 lat? Obawiam się, że nie! Przecież już dziś bardzo radykalnie zmieniają się realia posługi księdza, który nie może być przywiązany tylko do jednej formy działania. Przyszli kapłani nie mogą zniechęcać się, gdy coś dookoła się zmieni, ale mają być gotowi do pasterzowania w takim świecie, jakim on jest – dodaje.

Najważniejsza, jak podkreśla rektor, jest relacja z Jezusem Chrystusem, ponieważ to jest niezmienne w każdym czasie. – Do tego prowadzi spotkanie z żywym Bogiem w Eucharystii i w słowie Bożym. Lectio divina, które chcemy praktykować, to nie tylko sposób czytania Pisma Świętego, ale też sposób bycia uczniem Jezusa. Nie tylko przez 6 lat seminarium, ale przez całe życie. Uczeń Chrystusa czyta swoje życie zarówno z radościami, jak i trudnościami, właśnie w kontekście słowa Bożego – podkreśla.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama