Nowy numer 47/2023 Archiwum

Konferencja "Od aborcji do eutanazji. Praktyki nazistów i komunistów"

15 października w Archiwum Państwowym odbędzie się konferencja: "Od aborcji do eutanazji. Praktyki nazistów i komunistów". Ze względu na obostrzenia będzie transmitowana w internecie.

To już trzecia edycja cyklu: „Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu 1933-1989”. Czemu będą się w tym roku przyglądać historycy? – Głównym celem naszej konferencji jest refleksja naukowa nad systemem wartości, norm i zasad ideologii nazistowskiej i komunistycznej na przykładzie aborcji i eutanazji, realizowanych na Środkowym Nadodrzu praktycznie nieprzerwanie od 1933 do 1989 r. Oczywiście każdy z tych systemów miał swoją specyfikę, którą myślę uda się nam opisać w prezentowanych referatach – wyjaśnia Marek Budniak, jeden z organizatorów.

– Mało obecnie się dzieje jeśli chodzi historię w zakresie badań nad aborcją i eutanazją. Systemy totalitarne praktycznie odpowiadają za wprowadzenie do prawodawstwa państwowego legalizacji zabijania człowieka w łonie matki, z tytułu niepełnosprawności czy też podeszłego wieku. Mimo że oba systemy upadły, to jednak tzw. wolny demokratyczny świat utrzymał główne zasady eliminacji ludzi najsłabszych. Wszystko dzieje się wskutek odrzucenia praw boskich i naturalnych – kontynuuje i dodaje: – W dobie, kiedy seksualność człowieka zaczyna dyktować porządek ustrojowy i obyczajowy – wypaczając istotę funkcjonowania państwa, rodziny, kiedy próbuje pisać się od nowa historię naszej cywilizacji, niszcząc tradycję i kulturę, chcemy uświadomić i przypomnieć, do czego zdolny jest człowiek ogarnięty lewicową ideologią.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną i ograniczenia z nią związane referaty wygłaszane podczas konferencji będą transmitowane w internecie: TUTAJ. Początek o godz. 16.

Konferencję organizuje: Fundacja Civitas Christiana, Katolickie Stowarzyszenie Civitasa Christiana i Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy