Nadanie patrona i poświęcenie sztandaru, ale także jubileusz 75-lecia i otwarcie sali gimnastycznej świętowała 16 października trzebicka podstawówka.
Ewa Rawa, lubuski kurator oświaty, wspomniała dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i wyraziła radość, że kolejna szkoła w województwie będzie miała imię św. Jana Pawła II. – To zobowiązuje również do tego, żebyście Państwo byli w naszej diecezjalnej rodzinie szkół św. Jana Pawła II – mówiła do szkolnej społeczności.
Burmistrz Drezdenka Karolina Piotrowska przypomniała, że Jan Paweł II, który „kochał ludzi, uczył szacunku i tolerancji, jest wspaniałym wzorem dla młodych ludzi”. – Jeżeli będą wierni ideałom, które on głosił, to będą mieli dobre, wartościowe życie w przyszłości – zapewniła. Podziękowała też poprzednikom za podjęcie decyzji o budowie sali gimnastycznej. – Dla mnie był to zaszczyt - móc skończyć tę inwestycję we współpracy z panią dyrektor – dodała.
W imieniu parafii głos zabrała także Alicja Czyrniańska. - Przeżyliśmy z Janem Pawłem II cały jego pontyfikat, byliśmy na wielu spotkaniach z nim. Pamiętamy, jak czekaliśmy na niego w deszczu w Licheniu, pamiętamy jego słowa w Gorzowie: módlcie się na kolanach. Gdy został wybrany, mieliśmy po trzydzieści parę lat, tak jak dziś wy, rodzice. My jesteśmy jego pokoleniem – powiedziała
Przyjaciołom szkoły wręczono pamiątkowe statuetki. Ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto GośćAnna Owczarzak, nauczycielka historii, przypomniała dzieje polskiej szkoły w Trzebiczu, które zaczęły się w 1945 roku wraz z przybyciem osadników ze Wschodu. – Pierwszym kierownikiem szkoły został Stefan Stanisławski. Był wtedy tylko jeden nauczyciel i osiemdziesięcioro uczniów – opowiadała.
Pod kierunkiem Anny Owczarzak, nauczycielki historii, uczniowie wykonali montaż słowno-muzyczny poświęcony patronowi. Ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto GośćUroczystość zakończyło poświęcenie obelisku i tablicy pamiątkowej na szkolnym budynku, którą odsłonili dawni nauczyciele szkoły, oraz poświęcenie i otwarcie sali gimnastycznej.
W szkolnym święcie wzięli udział przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych, związków zawodowych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek dydaktycznych, proboszczowie z dekanatu, sołtysi okolicznych wsi, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, absolwenci, rodzice i uczniowie.