Diecezja i PGE razem rozwijają fotowoltaikę

Pomiędzy diecezją zielonogórsko-gorzowską a spółką PGE Energia Odnawialna 5 listopada została podpisana umowa dotycząca budowy farm fotowoltaicznych.

To jedna z umów mających na celu sfinalizowanie projektu budowy instalacji fotowoltaicznych na gruntach, które należą do diecezji. Prawdopodobnie to największy tego rodzaju projekt w Polsce. Zgodnie ze wskazaniami płynącymi od papieża Franciszka w trosce o środowisko i ekologię poszukujemy możliwości zaistnienia w tym segmencie rynku. Jako partnera strategicznego wybraliśmy firmę PGE Energia Odnawialna, stabilnego polskiego państwowego inwestora - powiedział ks. Tadeusz Stanisławski, ekonom diecezjalny.

Areał, który jest przedmiotem umowy, to ponad 320 ha. Jak tłumaczy Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna, to obecnie największa umowa dzierżawy, jaką grupa PGE podpisała w zakresie budowy farm fotowoltaicznych. – Chcemy tu wybudować jedne z największych farm w Polsce – zadeklarował.

Użyczane przez diecezję grunty znajdują się w dwóch lokalizacjach: w okolicach Szczańca i w okolicach Słubic. – Poszukiwaliśmy sposobu zagospodarowania nieruchomości rolnych słabej klasy, bo pod fotowoltaikę można przeznaczyć grunty rolne klasy IV i gorsze, czyli w praktyce bardzo trudne w uprawie rolnej. A fotowoltaika jest taką formą zagospodarowania gruntów, która z jednej strony jest bardzo ekologiczna, a z drugiej pozwala racjonalnie zarządzać gruntami – tłumaczy ks. Stanisławski.

Spółka PGE Energia Odnawialna na wydzierżawionych od Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej gruntach do końca 2023 r. ma zrealizować instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok 250 MW.

To nie jedyna tego rodzaju inwestycja spółki PGE Energia Odnawialna w województwie lubuskim. 5 listopada otworzono także dwie, jednomegawatowe farmy słoneczne: PV Lutol 1 i PV Lutol 2, położone w okolicach Lubska, na gruntach należących do spółki.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..