Bp Lityński: Udział w życiu Kościoła także jako alumna, kapłana czy biskupa zakłada ochronę życia. W Kościele jest naprawdę bardzo dużo świętości. Niestety jest też grzech. Ale kiedy go nie było?
Wśród pięciu alumnów pierwszego roku jest Łukasz Kozakiewicz z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie. Uważa, że rozpoczęcie formacji seminaryjnej to wyzwanie. – Dziś wyruszenie w drogę kapłaństwa to nie to samo, co parę dekad temu. Zmieniło się postrzeganie kapłaństwa i kapłana przez wiernych. Kiedyś kapłaństwo też miało swoje trudności i problemy, ale dziś zmienił się kontekst – tłumaczy. Co więc budzi chęć podjęcia tego wyzwania? – Myślę, że, jak przez wszystkie wieki, to działanie łaski Bożej. Pan Bóg nigdy nie zostawia swojego Kościoła i zawsze kogoś posyła – dodaje.
Ślubowanie złożyli i w poczet studentów zostali immatrykulowani alumni (na zdjęciu od prawej): Adam Jędrzejewski z Płochocina (archidiecezja warszawska), Arkadiusz Konys z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Zielonej Górze, Łukasz Kozakiewicz z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie, Jacek Podgruszewski z parafii pw. św. Michała Archanioła w Świebodzinie i Paweł Zięba z parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli.
Wspólnota Zielonogórsko-Gorzowskiego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wielkopolskim liczy 17 alumnów na sześciu latach studiów oraz trzech kapłanów, którzy jako odpowiedzialni za formację mieszkają w seminaryjnym domu przy ul. 30 Stycznia 1. Alumni są studentami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
(obraz) |