Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przysięga wojskowa w czasach pandemii w Skwierzynie

6 grudnia odbyła się już piętnasta przysięga wojskowa w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem w przysiędze nie uczestniczyła kompania honorowa, orkiestra wojskowa, a co najważniejsze świadkami uroczystości nie mogli być bliscy żołnierzy składających przysięgę.

Dzisiejsza przysięga na terenie koszar 151 Batalionu Lekkiej Piechoty w Skwierzynie była nietypowa. Zwykle jest to szczególne przeżycie dla nowych żołnierzy, ale także dla ich rodzin. Dziś jednak ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19 bramy jednostki dla rodzin i przyjaciół przysięgających żołnierzy pozostały zamknięte. Uroczystość odbyła się zgodnie z wytycznymi epidemicznymi, natomiast transmisję z uroczystości można było obejrzeć w internecie.

Składający przysięgę lubuszanie i wielkopolanie zostali powołani do służby 21 listopada i musieli odbyć intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, będące wstępem do dalszego kształcenia żołnierza WOT.  Każdy dzień składał się  z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Podczas szkolenia nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Przed złożeniem przysięgi musieli zdać egzamin z tzw. pętli taktycznej, czyli pokazać, czego się nauczyli w trakcie szkolenia.

Uroczystą przysięgę złożyło 75 kandydatów z całego województwa lubuskiego oraz wielkopolskiego. Pośród nowych żołnierzy znalazło się 21 kobiet. Jest to jednak dopiero początek drogi, jaką będą musieli pokonać ochotnicy. Po przysiędze czekają ich comiesięczne dwudniowe szkolenia, które planowane są głównie w dni wolne od pracy. Cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata. W szeregi brygady wstąpili dziś między innymi: ratownik medyczny, pielęgniarka, trener personalny, fizjoterapeuta, geodetka, wychowawczyni z domu dziecka czy trójka siatkarzy z międzyrzeckiego klubu sportowego. Razem z nowymi rekrutami w szeregach wielkopolskich i lubuskich terytorialsów służy już blisko 1800 żołnierzy.

To kolejna przysięga w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Od marca wielkopolska brygada (podobnie jak całość Wojsk Obrony Terytorialnej), zaangażowana była w operację pk. „Odporna Wiosna” i przeszła z modelu szkoleniowego na działania przeciwkryzysowe. W tej chwili  WOT  znów zwiększyły swoje zaangażowanie w walkę z koronawirusem w ramach operacji pk. „Trwała Odporność”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama