Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zawsze widzieć człowieka

Ksiądz dr Mariusz Dudka, wykładowca teologii moralnej, został wiceprzewodniczącym komisji bioetycznej przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Czym zajmuje się komisja i co robi w niej ksiądz?

Zadaniem komisji jest kontrola oraz wyrażanie opinii o eksperymentach medycznych. – Taka komisja ma przede wszystkim dbać o dobro pacjentów, którzy biorą udział w takich projektach, ma troszczyć się zarówno o ich bezpieczeństwo, prawa, ale też o godność – wyjaśnia ks. Mariusz Dudka.

– Po wpłynięciu projektu komisja weryfikuje wniosek pod względem formalnym i wyraża opinię, a także prowadzi przegląd realizacji długookresowych projektów badawczych. Po prostu czuwamy nad poprawnością przeprowadzenia danego eksperymentu – dodaje.

W komisji zasiadają nie tylko medycy różnych specjalności. – Według ustawy powinien się w niej znaleźć ktoś, kto nie jest lekarzem. Najczęściej jest to etyk, ale może być to również osoba duchowna – wyjaśnia ks. Dudka, który skończył także studia z bioetyki i prawa medycznego. – Taka osoba ma być swojego rodzaju wentylem bezpieczeństwa dla samej komisji, aby nie patrzeć na projekt tylko przez pryzmat nauki czy użyteczności. We wszelkich działaniach medycznych najważniejsza jest godność osoby ludzkiej. Musimy zawsze pamiętać, aby widzieć człowieka, a nie tylko przypadek medyczny. Nie tylko ja, ale cała komisja musi być ambasadorem życia, tym bardziej że medycyna rozwija się w zawrotnym tempie – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama