Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wierzę w Kościół

Ks. Andrzej Draguła zaprasza na rekolekcje. Uczestniczyć będzie mógł każdy.

Krzysztof Król: Wygłosi Ksiądz rekolekcje w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., które od 20 do 23 grudnia mają być też transmitowane w telewizji oraz internecie. Ciekawe czasy…

Ks. Andrzej Draguła: Ciekawe. Z jednej strony pandemia wymusiła na duszpasterzach podjęcie działań w obszarze mediów. Było to szczególnie widoczne podczas pierwszej wiosennej fali zakażeń koronawirusem, gdy kolejne ograniczenia uniemożliwiły zwyczajne duszpasterstwo. Wszyscy pamiętamy Triduum Paschalne sprawowane w pustych kościołach. W trakcie jesiennej fali te restrykcje nie są aż tak ograniczające, ale wiele osób z różnych powodów nie przychodzi do kościoła. To dla nich organizuje się takie formy rekolekcji. Ważne jest jednak, abyśmy zaczęli traktować te formy nie jako zastępcze, ale uzupełniające. Myślę, że kiedy po pandemii życie wróci do normy, niejedna parafia utrzyma te formy, ale jako poszerzenie, uzupełnienie swej oferty duszpasterskiej. Tak czy inaczej to zawsze musi być propozycja, która w perspektywie ma powrót do świątyni.

„Wierzę w Kościół” – to temat rekolekcji. Co się pod nim kryje?

Każdej niedzieli i w każdą uroczystość wyznajemy wiarę „w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”. To artykuł naszego wyznania wiary, który obejmuje tak zwane znamiona Kościoła, czyli jego charakterystyczne cechy. Powtarzamy te słowa, ale czy wiemy dokładnie, co się pod nimi kryje? Poza tym żyjemy w trudnym dla Kościoła czasie, w czasie kryzysu jego wiarygodności, ale także w czasie wzmożonej krytyki. Czasami trudno odróżnić krytykę z miłości od krytyki z wrogości. Myślę, że trzeba dzisiaj mówić o tym, co szwankuje w naszej wierze, a szwankuje wiara w Kościół jako miejsce doświadczenia zbawienia.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama