Nowy numer 9/2021 Archiwum

Zmarł kapłan naszej diecezji

3 stycznia w 83. roku życia i 56. roku kapłaństwa zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. Tadeusz Moroń, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Pogrzeb śp. ks. Tadeusza Moronia odbędzie się we wtorek 5 stycznia w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze według następującego porządku:

  •     godz. 12.00 - czuwanie modlitewne;
  •     godz. 12.30 - Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem księdza biskupa;
  •     godz. 13.30 - dalsze obrzędy pogrzebowe na cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej (procesja wyruszy od bramy do nowej części cmentarza).

Ks. Tadeusz Moroń urodził się 20 marca 1937 r. w Lipowej koło Żywca (wówczas archidiec. krakowska, obecnie diec. bielsko-żywiecka) w rodzinie Jana i Anieli z d. Michalskiej. W 1951 r. ukończył szkołę podstawową i przez dwa lata pomagał ojcu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego ze względu na śmierć matki. Następnie podjął naukę w Zasadniczej Szkole Drzewnej w Żywcu, jednak po roku przeniósł się do szkoły prowadzonej przez salezjanów w Oświęcimiu, a później w Kopcu. W latach 1956-1958 ukończył Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Żywcu, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości. Po maturze wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 28 czerwca 1964 r. we Wrocławiu otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Bolesława Kominka. Pracował jako wikariusz w Złotoryi, Raciborowicach, Świdnicy (par. pw. św. Stanisława), Brzegu i Nowej Soli (par. pw. św. Michała). 28 czerwca 1972 r., po reorganizacji struktur kościelnych i ustanowieniu nowych diecezji, został inkardynowany do diecezji gorzowskiej.

Był wikariuszem w Sławie, Międzyrzeczu (par. pw. św. Jana Chrzciciela) i Skąpem. 13 czerwca 1980 r. został proboszczem parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Kijach. 31 lipca 1981 r. objął parafię pw. św. Jerzego w Mirocinie Górnym. 25 sierpnia 1989 r. przeszedł w stan spoczynku.

Na emeryturze mieszkał najpierw we Wrocławiu, później w Bielsku-Białej, a od 2003 roku w zielonogórskim Domu Księży Emerytów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama