Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości otrzymał pośmiertnie Tadeusz Mikołaj Jurkiewicz. Odznaczenie 14 stycznia z rąk wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka odebrała rodzina.
Jak podaje Lubuski Urząd Wojewódzki Tadeusz Jurkiewicz pseudonim "Jura" brał udział w walkach frontowych Armii "Łódź" we wrześniu 1939 r. Został ranny w głowę w Bitwie pod Kutnem. Po wyleczeniu nawiązał kontakt z członkami ruchu oporu (powstające struktury "Baszty"). Na początku maja 1941 r. złożył przysięgę konspiracyjną. W Sieradzu, w niemieckiej drukarni, w której pracował, wraz ze Stefanem Mrozińskim wykonywał fałszywe dokumenty wykorzystywane na potrzeby konspiracyjne. Działał w lokalnych strukturach ZWZ-AK i zajmował się rekrutacją nowych członków. Działał w Związku Odwetu i szkolił z zakresu obsługi broni.
Został aresztowany przez gestapo 17 grudnia 1942 r., był przesłuchiwany w więzieniu w Łodzi. 10 sierpnia 1944 został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Gross-Rossen, gdzie zmarł w marcu 1945 r. Okoliczności śmierci nie są do końca wyjaśnione.
Order Krzyża Niepodległości to kontynuacja ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości. Nagroda została przywrócona w 2010 r. i przyznawana jest osobom, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę, położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.