Jak będą wyglądać kolejne dni Wielkiego Tygodnia? Szczegółowe zalecenia dyrektora Wydziału Duszpasterskiego ks. Roberta Patro.
XII. Święte Triduum Paschalne
33. Celebracje Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, Liturgii ku czci Męki Pańskiej w Wielki Piątek i Wigilii Paschalnej w Wielką Noc sprawowane pod przewodnictwem biskupa w gorzowskiej katedrze transmitowane będą od czwartku do soboty o godz. 19.00 przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski i Radio Zachód.
34. W parafiach Triduum Paschalne można celebrować także na filiach. Jednak nie wolno powtarzać celebracji w tym samym kościele.
35. Zachęca się do organizowania transmisji w mediach społecznościowych, by parafianie mogli łączyć się duchowo ze swoimi wspólnotami.
36. W Domu Księży Emerytów i wspólnotach zakonnych zezwala się na celebracje Triduum Paschalnego we własnych kaplicach. Nie mogą w nich jednak uczestniczyć inni wierni nie należący do tych wspólnot.
XIII. Msza Wieczerzy Pańskiej
37. Wyjątkowo, gdy nie ma możliwości koncelebracji, udziela się wszystkim księżom zezwolenia na odprawienie Mszy św. bez udziału ludu w kościele czy kaplicy, a jeśli to będzie niemożliwe (w przypadku izolacji czy kwarantanny) – w innym odpowiednim miejscu.
38. Mszę Wieczerzy Pańskiej sprawuje się uwzględniając następujące wskazania:
a. Obrzęd obmycia nóg, który zawsze jest opcjonalny, należy w tym roku pominąć.
b. Nie udziela się Komunii pod dwiema postaciami
c. Kaplicę adoracji („ciemnicę”) należy urządzić miejscu, w którym wierni będą mogli zachować zasadę dystansu oraz w sposób skromny, aby w przygotowania angażować jak najmniejszą liczbę osób.
d. Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji przenosi się tylko przy udziale najbliższej asysty, bez udziału wiernych.
39. W wyznaczonych godzinach należy umożliwić wiernym indywidualną modlitwę w kościele; w świątyni może przebywać jednocześnie tylko dopuszczalna liczba osób.
XIV. Wielki Piątek Męki Pańskiej
40. Doroczna zbiórka ofiar na Boży Grób w Jerozolimie odbywa się w dniu ogłoszonym oddzielnie przez Konferencję Episkopatu.
41. Grób Pański należy urządzić w bezpiecznym pod względem sanitarnym miejscu, tak aby w przygotowaniach uczestniczyło jak najmniej osób. Należy bardziej wyeksponować monstrancję niż figurę Chrystusa leżącego w grobie. Należy też dbać, aby wystawiony Najświętszy Sakrament znajdował się w miejscu godnym i zabezpieczonym.
42. Liturgię Męki Pańskiej sprawuje się uwzględniając następujące wskazania:
a. W modlitwie powszechnej, po wezwaniu 9. należy dołączyć wezwanie wraz z oracją końcową, zatwierdzone przez Kongregację Kultu Bożego w r. 2020 (załącznik).
b. Stosuje się pierwszą formę ukazania Krzyża (w prezbiterium).
c. Podczas Adoracji Krzyża tylko przewodniczący oddaje cześć Krzyżowi przez pocałunek. Pozostali przez podejście i przyklęknięcie lub skłon. Należy pouczyć wiernych, by nie całowali Krzyża i zachowali odpowiednią odległość od siebie.
d. Jeśli celebracja jest transmitowana, celebrans na zakończenie adoracji powinien podnieść Krzyż i trzymać tak przez pewien czas w milczeniu, aby wierni mogli oddać duchowo cześć Krzyżowi.
e. Należy pozostawić krzyż i świece w prezbiterium, aby wierni mogli adorować krzyż z właściwej odległości. Zakazuje się adoracji przez ucałowanie i dotykanie.
43. Można urządzić nocną adorację Najświętszego Sakramentu.
XV. Wielka Sobota
44. W wyznaczonych godzinach należy umożliwić wiernym indywidualną modlitwę w kościele; w świątyni może przebywać tylko dopuszczalna liczba osób.
45. Tradycyjne błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny w kościołach i na zewnątrz świątyń jest odwołane.
46. Biskup diecezjalny pobłogosławi pokarmy w gorzowskiej katedrze. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi o godz. 11.00 TVP 3 Gorzów Wielkopolski. Wiernych wypada zachęcić do duchowej łączności z tym obrzędem przez przygotowanie stołu przykrytego obrusem, z umieszczonym na nim krzyżem i zapaloną świecą (np. paschalikiem Caritas). Wspólna modlitwa z biskupem oraz gest błogosławieństwa wykonany przez jednego z domowników obejmie pokarmy przygotowane w domach do pobłogosławienia.
47. Błogosławieństwo pokarmów może się odbyć także wśród domowników przed śniadaniem niedzielnym. Po wspólnej modlitwie błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba. Obrzęd znajduje się w załączniku.