Wieczornicę o ks. Franciszku Blachnickim zorganizowano 26 marca w kościele pw. św. Stanisław Kostki. Okazją była 100. rocznica urodzin sługi Bożego.
Członkowie Ruchu Światło–Życie, którego twórcą był ks. Franciszek Blachnicki, oraz parafianie, słowem, muzyką i filmem przypomnieli życiorys sługi Bożego, a także jego dzieło, nauczanie i zasługi dla Kościoła. –- Gdy uświadomimy sobie, z czym się mierzył przez całe swe życie, jakie trudności go spotykały, dochodzimy do wniosku, że był kapłanem naprawdę niezłomnym – mówił na zakończenie ks. Dariusz Korolik, wikariusz parafii i kapłan związany z Ruchem Światło–Życie, zwanym oazą. – Bez dwóch zdań ks. Blachnicki przysłużył się do kształtu dzisiejszego Kościoła i wielu z nas doświadczyło formacji oazowej. A gdy jeszcze poczyta się dobre książki o ks. Blachnickim, jak np. ostatnią książkę Tomasza Terlikowskiego, to można naprawdę się zachwycić tą postacią. Zachęcam do poznawania osoby ks. Blachnickiego, bo mam nadzieję, że wkrótce będziemy się cieszyć jego beatyfikacją – dodał.
Tuż przed wieczornicą odprawiono w sulechowskim kościele Mszę św. właśnie w intencji beatyfikacji kapłana, który przyczynił się do odnowy Kościoła, m.in. przez wzrost zaangażowania młodzieży oraz małżeństw w Kościele.
Podczas wieczornicy w postać ks. Franciszka Blachnickiego wcielił się Piotr Juryk. – Czułem spokój. Ta postać emanuje spokojem wobec wszystkich trudności – dzielił się wrażeniami po występie. Z żoną Ewą od 18 lat jest zaangażowany w Domowy Kościół, rodzinną gałąź Ruchu Światło–Życie. – Możemy bardzo dużo powiedzieć, ile nam ruch pozmieniał w życiu na lepsze – mówi odtwórca głównej roli.
Na wieczór wspomnień złożyły się także fragmenty fabularyzowanych filmów o ks. Franciszku Blachnickim oraz filmowe świadectwo uzdrowienia za jego wstawiennictwem. Uczestnicy na zakończenie odmówili też modlitwę o beatyfikację ks. Franciszka Blachnickiego.
Franciszek Blachnicki (urodził się 24 marca 1921 w Rybniku, zmarł 27 lutego 1987 w Carlsbergu, RFN) – polski ksiądz katolicki, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, organizator Krucjaty Wstrzemięźliwości, założyciel Ruchu Światło–Życie, twórca Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów, więzień obozów koncentracyjnych, prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL, założyciel wspólnot życia konsekrowanego: Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, Wspólnoty Chrystusa Sługi oraz Unii Kapłanów Chrystusa Sługi, czcigodny sługa Boży Kościoła katolickiego.
(obraz) |