Nowy numer 18/2021 Archiwum

76. rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück

Siedemdziesiąt sześć lat temu dobiegła końca gehenna więźniarek i więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Wojewoda lubuski złożył kwiaty pod pomnikiem Więźniarek z Ravensbrück, który znajduje się na cmentarzu Świętokrzyskim w Gorzowie Wlkp.

Znajdujemy się w miejscu, które przypomina nam o strasznych czasach II wojny światowej, o tym, co potrafił człowiek człowiekowi zgotować. Obóz w Ravensbrück był miejscem, które się określało piekłem na ziemi. Był to największy obóz koncentracyjny dla kobiet. 130 tysięcy kobiet i dzieci przeżyło tam koszmar, w tej liczbie było 40 tysięcy Polek – powiedział wojewoda Władysław Dajczak.

– Dzisiaj, w 76. rocznicę wyzwolenia obozu, oddajemy hołd tym wszystkim, którzy cierpieli w czasie II wojny światowej – dodał.

76. rocznicę wyzwolenia obozu KL Ravensbrück upamiętnił także prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki, dyrektor IPN Oddziału w Szczecinie dr Paweł Skubisz oraz doradca wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Marek Budniak.

Przypomnijmy, że pomnik na cmentarzu Świętokrzyskim odsłonięto 26 października 1990 r. To pomnik kryjący prochy 16 więźniów obozu w Ravensbruck, zmarłych w Gorzowie w 1945 r.

Inicjatorką powstania pomnika była Zofia Nowakowska. Monument ukazuje dwie kobiety spętane powrozami, z rozwianymi włosami gestami wołają o pomoc. Trzecia niewiasta leży u ich stóp.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama