Nowy numer 13/2024 Archiwum

W sobotę święcenia diakonatu

W paradyskim kościele seminaryjnym 15 maja 3 alumnów Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjmie święcenia diakonatu, czyli najniższy z trzech stopni sakramentu święceń. Święceń udzieli bp Stefan Regmunt.

Święcenia diakonatu przyjmują alumni kończący piąty, przedostatni rok studiów. Jako diakoni będą oni jeszcze przez rok kontynuować formację w seminarium, przygotowując się do święceń kapłańskich.

- Obrzęd święceń diakonatu ma miejsce podczas Mszy św. Rozpoczyna się on po odczytaniu Ewangelii od przedstawienia kandydatów zgromadzonym wiernym. Następnie, po homilii biskupa, kandydaci wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń oraz związanych z nimi zadań i wymagań, w tym obowiązek dozgonnego życia w celibacie. Przyrzekają również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej.

- Następnie, podczas gdy kandydaci leżą krzyżem, zgromadzeni wierni modlą się za nich, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych. Potem ma miejsce istotny obrzęd święceń: biskup w milczeniu wkłada ręce na głowy kandydatów oraz odmawia specjalną modlitwę. Po jej zakończeniu nowo wyświęceni diakoni otrzymują właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na lewym ramieniu oraz dalmatykę (wierzchnią szatę z rękawami). W stroju diakońskim podchodzą do biskupa, który każdemu z nich wręcza księgę Ewangelii i udziela pocałunku pokoju - opowiada ks. Sapieha.

Sakrament święceń został ustanowiony przez Chrystusa, który uczynił apostołów i ich następców, czyli biskupów, uczestnikami swojej własnej misji. - Z kolei biskupi zadania swojego urzędu przekazali w różnym stopniu innym członkom Kościoła. Dlatego już od czasów starożytnych urząd kościelny sprawowany jest w trzech odrębnych stopniach przez biskupów, prezbiterów i diakonów - wyjaśnia rzecznik.

- Diakoni znajdują się na najniższym szczeblu hierarchii. W jedności z biskupem i jego prezbiterium wypełniają swoją posługę w liturgii, głoszeniu słowa Bożego i dziełach miłości. Diakoni odczytują Ewangelię podczas Mszy św. i usługują przy ołtarzu. Mają prawo rozdzielać wiernym Komunię św. Mogą głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby. Diakoni, którzy przygotowują się do przyjęcia święceń kapłańskich, zobowiązani są do zachowywania celibatu - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy