Nowy numer 29/2021 Archiwum

Obradował senat biskupi

Diecezjalna Rada Kapłańska spotkała się 19 maja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego mówiono m.in. o nowych granicach parafii.

Spotkanie było okazją do refleksji nad trwającym wciąż stanem pandemii. – Nigdy w ramach naszej formacji nie byliśmy przygotowywani na taką sytuację, ale sądzę, że zdajemy ten egzamin z odpowiedzialności i wciąż się uczymy – mówił bp Tadeusz Lityński, wyrażając zarazem solidarność ze wszystkimi, których dotknęła pandemia. – Pożegnaliśmy też wielu naszych braci – powiedział biskup, przypominając księży, którzy zmarli z powodu COVID-19.

Bp Lityński wyraził nadzieję, że pandemia dobiegnie wkrótce końca, co będzie się wiązało z nowymi wyzwaniami duszpasterskimi. – Potrzeba podjąć działania zachęcające wiernych do powrotu do kościołów, ponieważ widzimy, że pandemia bardzo mocno uderzyła też w życie wiary – mówił. Obok tradycyjnego duszpasterstwa potrzeba większej aktywności Kościoła w dziedzinie kulturalnej i społecznej. A wzmacniać życie duchowe będą m.in. nowe sanktuaria. Pierwsze z nich – sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej – powstanie już 22 maja w Skwierzynie.

Podczas posiedzenia Rada Kapłańska pozytywnie zaopiniowała projekt zmian granic dwóch parafii. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego przed podjęciem decyzji w takiej sprawie biskup diecezjalny powinien wysłuchać zdania właśnie Rady Kapłańskiej.

Pierwsza zmiana dotyczyłaby parafii Ługi i Drzonków. Dzisiejsze osiedle administracyjne miasta, a kiedyś podzielonogórska wieś Sucha, należąca obecnie do parafii Ługi (dekanat Nowa Sól), wraz ze swym kościołem miałaby zostać przyłączona do parafii Drzonków, który również dziś jest zielonogórskim osiedlem. W ten sposób w parafii Ługi pozostałyby trzy świątynie, a parafia Drzonków obsługiwałaby dwa kościoły: dotychczasowy parafialny i kościół filialny w Suchej. Zdaniem ekonoma diecezjalnego ks. Tadeusza Stanisławskiego, który prezentował projekt na forum rady, Sucha rozwija się duszpastersko i w naturalny sposób ciąży do Drzonkowa z racji na niewielką odległość i fakt, że dzieci z Suchej uczęszczają do drzonkowskiej szkoły. Drugą postulowaną zmianą jest przyłączenie rozwijającego się osiedla należącego obecnie do parafii Małomice do parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Szprotawie. Uzasadnieniem jest bliskość osiedla do nowej parafii. Oba rozwiązania pozytywnie opiniują także proboszczowie zainteresowanych parafii oraz parafianie. Decyzję o ostatecznym kształcie obu parafialnych terytorium podejmie biskup diecezjalny.

« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama