Nowy numer 29/2021 Archiwum

Nikt nie zamknął drzwi

Ks. Krzysztof Kolanowski zauważa, że po pandemii o wędrówkę na Jasną Górę pytają nie tylko doświadczeni pielgrzymi, ale i osoby, które jeszcze nigdy nie były na pielgrzymce.

Krzysztof Król: Sprawdził już Ksiądz trasę?

Ks. Krzysztof Kolanowski: Tak, wraz z ks. Marcinem Pracukiem, kwatermistrzem pielgrzymki, objechaliśmy cały szlak.

Po spotkaniu kierowników pieszych pielgrzymek na Jasnej Górze mieliśmy obawy, gdyż kilka diecezji sygnalizowało, że mają problemy z noclegami. Po prostu odmówiono im. Natomiast ku naszemu zdziwieniu, nikt przed nami nie zamknął drzwi. Wręcz przeciwnie, szkoły, które przez minione lata były zamknięte na pielgrzymów, w tym roku bez większego problemu nas podejmą.

A pielgrzymi dopytują już o pielgrzymkę?

Maj i czerwiec to czas organizowania szczegółów pielgrzymkowych. Po dwuletniej przerwie wiele osób wyraża chęć pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Co ciekawe, o wędrówkę pytają nie tylko doświadczeni pielgrzymi, ale i ci, którzy w tym wydarzeniu dotychczas nie uczestniczyli. Na pytanie o to, co ich skłoniło, najczęstszą odpowiedzią jest: pandemia. Widać, że ludzie zaczynają przewartościowywać swoje życie i zmieniać priorytety. Bóg w wielu serach na nowo zaczyna gościć i być głównym celem życia, o czym świadczą też liczne spowiedzi „po latach”. Czas pandemii, który – ufajmy – mija, dla wielu z nas stał się czasem zatrzymania nad sensem życia. A wyruszenie na pielgrzymi szlak daje możliwość, by na nowo doświadczyć wspólnoty ludzi wierzących i poszukujących Boga. Jednocześnie jest to też czas podjęcia pokuty.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama