Nowy numer 29/2021 Archiwum

40 lat parafii w Łęknicy

- Zawsze podkreślam, że parafia, która wznosi kościoły, to parafia z charakterem - powiedział 27 czerwca bp Tadeusz Lityński na zakończenie obchodów 40-lecia parafii pw. św. Barbary w Łęknicy.

Uroczystości rozpoczęły Droga Krzyżowa wokół kościoła i poświęcenie krzyża misyjnego. Było to zwieńczenie misji parafialnych, które przygotowywały wspólnotę do jubileuszu. Tygodniowe rekolekcje głosił tu dominikanin o. Norbert Oczkowski OP. - Ostatnie misje były w naszej parafii 30 lat temu - mówi proboszcz ks. Józef Popiel. - Teraz też przygotowaliśmy nowy misyjny krzyż - dodaje. Krzyż przed plebanią poświęcił bp Lityński. Po plenerowym nabożeństwie rozpoczęła się z kolei Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji.

Wstępem do liturgii było wystąpienie ks. Popiela, który przypomniał historię parafii. Miejscowości obecnie ją tworzące po II wojnie światowej były obsługiwane przez proboszczów z Tuplic i Niwicy. Od 1957 r. weszły w skład powstałej parafii w Żarkach Wielkich, a 29 czerwca 1981 r. zostały z niej wyłączone i stały się samodzielną placówką duszpasterską. Parafię erygował sługa Boży bp Wilhelm Pluta. Proboszczem wówczas został ks. Józef Kruk, który tę misję pełnił do śmierci w 2012 r. i spoczął przy kościele parafialnym. Obecny proboszcz przypomniał zasługi swojego poprzednika w duszpasterstwie i wybudowaniu, przy ofiarnym udziale wiernych, dwóch kościołów - najpierw kościoła filialnego pw. MB Bolesnej w Nowych Czaplach (1985 r.), a następnie kościoła parafialnego pw. św. Barbary w Łęknicy (konsekracja w 1989 r.). Dziś parafia obejmuje ponad 3500 wiernych i 4 miejscowości: Łęknicę, Nowe Czaple, Bronowice i Przewoźniki.

- Przez lata wiele wspólnot i osób włączało się w życie parafii, jeszcze wiele pracy przed nami, ale w okresie 40-lecia ten trud zaowocował tym, że możemy się razem gromadzić i polecać Bogu nasze życie - mówił ks. Popiel.

« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama