Głogowska wspólnota Wojowników Maryi przeszła 3 lipca ulicami miasta. Mężczyźni w pierwszą sobotę miesiąca odmawiali Różaniec i śpiewali pieśni, aby uczcić Niepokalaną.
Grupa modlących się ruszyła z placu przy kościele pw. Bożego Ciała i przeszła pod ratusz, gdzie mężczyźni odśpiewali „Bogurodzicę” z uniesionymi w górę różańcami. Następnie udała się w kolumnie przez Stare Miasto na pl. Jana Pawła II, pod pomnik papieski. Tam uczestnicy marszu odmówili część Różańca z 15-minutowym rozważaniem. W ten sposób wypełniono dwa warunki nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Kolejne dwa – spowiedź i Komunię św. – można było spełnić w kościele.
– Męski Różaniec to inicjatywa dość znana i rozprzestrzeniająca się w Polsce – mówi Michał Michałowski z głogowskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego, lider wydarzenia. – Przeszło 40 miast w kraju idzie w Męskim Różańcu. Również w Głogowie odczuliśmy taką potrzebę, żeby uczestniczyć w tym dziele, żeby wyjść do ludzi, wyjść w miasto, poza obręb kościoła. Dziś potrzeba ludzi, którzy pokażą swoją wiarę i będą dawać świadectwo – dodaje.
Dlaczego właśnie w pierwszą sobotę miesiąca? – Jesteśmy tu dla Maryi, by wynagrodzić Jej Niepokalanemu Sercu za grzechy nasze i wszelkie bluźnierstwa świata. Za to dzisiaj naszej niebieskiej Mamie wynagradzamy. To cel Męskiego Różańca ulicami naszego miasta – mówi M. Michałowski.
Błogosławieństwa uczestnikom wydarzenia udzielił jeszcze przed wyruszeniem ks. Stanisław Brasse, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja. – Cieszę się, że jest tu ta grupa mężczyzn, Wojowników Maryi, która gromadzi się, aby przez Różaniec nie walczyć z kimś, ale z własnymi słabościami, i wynagradzać za grzechy świata, za grzechy nas samych i aby prosić o wszelkie potrzebne łaski. Modlimy się w jedności z Kościołem w Polsce za cały Kościół, za naszą ojczyznę i za nasze rodziny. To bardzo ważna modlitwa. Tym bardziej, że jest wypowiadana przez mężczyzn. Tych, których rola w rodzinie, w Kościele i w historii zbawienia jest tak ważna – mówił.
Nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca ku czci Niepokalanego Serca Maryi są związane z objawieniami w Fatimie. Czciciele Niepokalanej starają się, aby przez co najmniej pięć miesięcy w pierwsze soboty odbywać spowiedź, przyjmować Komunię św., odmawiać jedną część Różańca i przez piętnaście minut rozmyślać nad tajemnicami różańcowymi w intencji zadośćuczynienia za zniewagi, którymi obraża się Niepokalane Serce Maryi. Są to obelgi przeciw Jej niepokalanemu poczęciu, przeciw Jej dziewictwu, przeciw Jej Bożemu macierzyństwu, obelgi, przez które usiłuje się wpoić w serca dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść wobec Matki Najświętszej, oraz bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach.
(obraz) |