Nowy numer 38/2021 Archiwum

Ogród deszczowy

W całej diecezji Caritas realizuje projekty ekologiczne. Ich inspiracją jest encyklika papieża Franciszka poświęcona trosce o środowisko naturalne człowieka.

Na co dzień pomagają ubogim, ale postanowili zatroszczyć się też o środowisko. Mowa o parafialnym zespole Caritas z parafii Chrystusa Króla w Tuplicach, na czele którego stoi ks. Leszek Białuga.

Dzięki pracy rąk wielu osób powstał tu ogród deszczowy. – To projekt ekologiczny polegający na pozyskiwaniu wody deszczowej poprzez specjalistyczne podłączenie rynien z układem hydraulicznym, który będzie nawadniał wybrane rośliny – wyjaśnia Irena Grubizna, wiceprezes parafialnego zespołu Caritas. – W naszym ogrodzie zasadziliśmy m.in. krzewy dereni, liliowce, kosaćce, turzyce, fiołki, zawilce czy wierzby japońskie – dodaje.

Pomysł zrodził się po spotkaniu w siedzibie diecezjalnej Caritas w Zielonej Górze, a konkrety podpowiedziało życie. Chociażby widoczna w kościele wilgoć. – System odwodnieniowy przy parafii był w złym stanie i postanowiliśmy coś z tym zrobić, a przy tym zwiększyć bioróżnorodność przy kościele. Z pomocą przyjaciół powstał projekt, który podpatrzyliśmy w internecie. Przyznam szczerze, że na początku nie mieliśmy pojęcia, jak się do tego zabrać, ale z czasem zobaczyliśmy, że to był strzał w dziesiątkę – podkreśla pani Irena. – Oczywiście było po drodze wiele problemów, ale dzięki Opatrzności i otwartości wielu osób udało nam się wszystko zrealizować – dodaje.

Do działania nie trzeba było nikogo długo namawiać. – Trzeba pomagać ludziom ubogim, ale też troszczyć się o wspólny dom, jakim jest ziemia – podkreśla Kazimiera Nowoświat, wolontariuszka Caritas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama