Nowy numer 29/2021 Archiwum

Zielona Góra. Konsekracja św. Józefowi

W Roku św. Józefa kilkadziesiąt osób 21 lipca w kościele pw. św. Alberta Chmielowskiego zawierzyło swoje życie św. Józefowi. Było to zwieńczenie 33-dniowych rekolekcji z Opiekunem Zbawiciela.

Na modlitewny wieczór składały się nabożeństwo różańcowe, Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której dokonała się konsekracja, czyli poświęcenie swojego życia św. Józefowi. - Tak kończą się 33 dni rekolekcji - mówi ks. Krzysztof Hojzer, wikariusz parafii i opiekun dzieła. - Rozpoczynamy je tutaj wspólnie, a potem uczestnicy otrzymują materiały i odprawiają rekolekcje w swoich domach. Z tymi rekolekcjami związane jest szczególne błogosławieństwo, którego udzielił papież Franciszek - dodaje.

Skąd idea takich rekolekcji? Ich program ułożył i opublikował w wersji książkowej ks. Donald H. Calloway ze Zgromadzenia Księży Marianów, mariolog i czciciel św. Józefa. Wzorem był akt ofiarowania się Jezusowi przez Maryję według św. Ludwika de Montfort. Papież Franciszek tak zaprojektowane rekolekcje pobłogosławił i ogłosił Rok św. Józefa. - Na pewno te rekolekcje zmieniły mój sposób patrzenia na św. Józefa - mówi Olga, rzeczoznawca majątkowy z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. - Pokazują św. Józefa ze strony, o jakiej ja do tej pory w kościele nie słyszałam: że Józef był pokorny, że musiał wiele znieść w swoim życiu, które nie było takie proste, że opiekował się Maryją i Jezusem, ale wiedział, że Oni są "świętsi" od niego. I musiał z tym żyć, co dla mężczyzny jest trudne. I dał radę. Pokonał to wszystko, i to z sukcesem - dodaje, zachęcając innych do udziału w rekolekcjach.

Rekolekcje opierają się m.in. o rozważania wokół wezwań Litanii do św. Józefa. - Pokazują też bogactwo Kościoła, w którym od początku było ogromne zawierzenie św. Józefowi - mówi ks. Hojzer. - A gdy popatrzymy na świętych, to wszyscy odkrywali głębię ojcostwa i męstwa, a także wstawiennictwo i orędownictwo św. Józefa. Nawet w Fatimie Matka Boża jednego razu objawiła się dzieciom razem ze św. Józefem - dodaje.

Ksiądz Hojzer szczególnie poleca te rekolekcje małżeństwom jako pomoc w formacji małżeńskiej miłości i jedności oraz w wychowaniu dzieci. - Ale też każdy może się w nie włączyć, bo św. Józef jest patronem wypraszającym podstawowy dar powołania, a każdy z nas jest powołany - przekonuje.

« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama