Nowy numer 38/2021 Archiwum

Szprotawa. Msza św. w intencji seniorów

W tym roku po raz pierwszy Kościół obchodzi Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. 25 lipca także w naszych parafiach seniorzy obejmowani są modlitwą. Tak było m.in. w szprotawskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP.

- Jesteście potrzebni we wspólnocie Kościoła i jesteście potrzebni młodemu pokoleniu, by dawać świadectwo i uczyć, jak żyć – mówił na początku Eucharystii sprawowanej w intencji dziadków i osób pochodzący z  miejscowej parafii ks. Józef Suchan, który przewodniczył liturgii. Podczas Mszy św. odczytane zostało także papieskie orędzie na I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.

W szprotawskiej wspólnocie seniorzy mają swoje miejsce. Od lat bowiem działa tu Parafialny Klub Seniora. PKS, jak nazywają klub parafianie, spotyka się co środę. - Raz w miesiącu sprawowana jest Msza św. w intencji członków klubu, którzy, także raz w miesiącu, prowadzą adorację Najświętszego Sakramentu - tłumaczy proboszcz ks. Ryszard Grabarski. - A poza tym dwa razy w roku wyjeżdżamy na turnusy rehabilitacyjne połączone z rekolekcjami do Wągrowca czy nad morze do Mrzeżyna. W przyszłym roku zamierzamy wybrać się także na morze, do Sarbinowa. I to już nie na 9, jak do tej pory, a na 14 dni - dodaje.

Szprotawa. Msza św. w intencji seniorów   I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych obchodzony jest pod hasłem "Ja jestem z tobą przez wszystkie dni". Ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto Gość

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych to nowe święto w Kościele katolickim. Ustanowił je papież Franciszek 21 stycznia. Święto obchodzone ma być w czwartą niedzielę lipca, czyli w okolicach uroczystości świętego Joachima i Anny, którzy byli dziadkami Chrystusa.

Ojciec Święty uzasadnił decyzję o ustanowieniu święta tym, że dziadkowie to "strażnicy korzeni narodów", którzy łączą różne pokolenia i przekazują młodszym ludziom wiedzę i życiowe doświadczenie. Według papieża dziadkowie przypominają także, że starość jest darem. Papieskim pragnieniem jest docenienie roli babć i dziadków w każdym społeczeństwie oraz to, by spotykali się oni jak najczęściej ze swoimi dziećmi i wnukami.

 

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama