Nowy numer 38/2021 Archiwum

Uroczystości w Jakubowie

Pierwsze w Polsce sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła 25 lipca świętowało swój odpust. Szczególną okazją był trwający Rok Święty Jakubowy. A intencją było dziękczynienie.

Dziękujemy dziś Bogu za uratowanie życia księdza kustosza sanktuarium z pożaru w domu parafialnym - mówił w homilii bp Paweł Socha, pomocniczy biskup senior, który przewodniczył odpustowej Eucharystii. Było to nawiązanie do pożaru, który strawił plebanię w nocy z 3 na 4 maja. Kustosz sanktuarium ks. Stanisław Czerwiński po kilkudniowym pobycie w szpitalu wrócił do sił. - Odbudowa domu parafialnego trwa - mówił pielgrzymom. - Chcę to powiedzieć św. Jakubowi w Santiago de Compostela i tam go poprosić o dalszą pomoc, i wiem, że na pewno mnie nie opuści i nie zawiedzie tak, jak jest z nami tu, w Jakubowie - dodał, dziękując parafianom i wszystkim ludziom dobrej woli za pomoc w akcji ratunkowej i dziele odbudowy plebanii. Wyrazem tego był też Koncert Wdzięczności po Mszy św. w wykonaniu proboszcza.

Powodów do dziękowania było jednak więcej. To m.in. 17 lat odtwarzania szlaków Jakubowych w Polsce i 14 lat istnienia jakubowego sanktuarium. Właśnie w Jakubowie powstał pierwszy odnowiony fragment szlaku wiodącego do trzeciego, po Jerozolimie i Rzymie, miejsca pielgrzymkowego chrześcijaństwa, czyli do grobu św. Jakuba Starszego Apostoła w hiszpańskim Santiago de Compostela. - W moim sercu jest bardzo wielkie pragnienie, aby w Roku Jubileuszowym tam pielgrzymować i podziękować Panu Bogu za wstawiennictwem św. Jakuba za dar życia, za to wszystko, co się w moim życiu dokonało, przeprosić za wszystkie moje słabości, upadki, grzechy i prosić, aby dał siły nie tylko mi, ale i naszej parafii, i wszystkim ludziom dobrej woli - mówił ks. Czerwiński.

Biskup Socha dziękował też opiekunowi sanktuarium. - Jestem biskupem już dosyć długo, ponad 40 lat, i znam kościół w Jakubowie z tamtych dawnych lat - mówił. - Dziś mogę powiedzieć, że to wszystko, co się tutaj dokonało, najpierw duchowo pod względem ruchu pielgrzymkowego, wytyczenia dróg pielgrzymich, ale także i materialnie, przez fachowe odnowienie tej świątyni, to jest twoje dzieło 22-letniej pracy - dodał, zwracając się do kustosza i przypominając takie fakty z najnowszej historii Jakubowa, jak powołanie pierwszego w Polsce Bractwa św. Jakuba w 2004 r. i ustanowienie pierwszego w Polsce sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w 2007 roku. - To także jest twoim dziełem - powiedział.

« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama