Pątnicy już w drodze na Jasną Górę

Piesza Pielgrzymka z Gorzowa Wlkp. na Jasną Górę wyruszyła 31 lipca po raz 39. W gorzowskiej katedrze Mszy św. na rozpoczęcie przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

W tegorocznej gorzowskiej pielgrzymce uczestniczy ponad 200 osób. Pątnicy tworzą dziewięć grup. Są to grupy z Gorzowa Wlkp., Rzepina, Kostrzyna nad Odrą, Sulęcina, Sulechowa, Świebodzina i Strzelec Krajeńskich. – Uwielbiam pielgrzymować, to właśnie na pielgrzymce się nawróciłem – podkreśla Jakub Pater z grupy amarantowej z Rzepina. – Tutaj nie tylko się modlimy, ale także bawimy; można poznać tu wartościowych ludzi i miło spędzić czas. Za pielgrzymką można tęsknić – dodaje.

W homilii bp Tadeusz Lityński podkreślił m.in., że pielgrzymka nie jest formą manifestacji czy turystyki, ale modlitwą i dziękczynieniem Bogu za otrzymane dobro. Ma też wymiar eschatologiczny, bo przypomina, że wszyscy jesteśmy w drodze do królestwa niebieskiego oraz wymiar pokutny, bo jest drogą nawrócenia, wejścia w zażyłość z Bogiem przez Jego słowo, modlitwę i sakramenty. – Jest także wyznaniem wiary, bo jako pielgrzymi, stajemy się wędrującymi głosicielami Chrystusa – dodał.  

Przewodnikiem pielgrzymki gorzowskiej jest ks. Krzysztof Kolanowski. – Cieszymy się wraz księżmi, że dzieło zapoczątkowane 39 lat temu, mimo pandemii może powrócić na swoją trasę – mówił, dziękując swym poprzednikom i osobom przez lata zaangażowanym w organizację pielgrzymki. Obecny rok przyniósł też zmiany w pielgrzymce. – Dotąd z Gorzowa wyruszały tylko grupy gorzowskie. Potem, w kolejnych dniach, dołączały grupy z innych miast. W tym roku gromadzimy się razem w katedrze, matce kościołów, aby jako jedna wspólna grupa wyruszyć na szlak jasnogórskiego sanktuarium – tłumaczył ks. Kolanowski. Pielgrzymów obowiązują też przepisy sanitarne. – Dotychczas nocowaliśmy u gospodarzy – mówi ksiądz przewodnik. – W tym roku tak robić nie możemy. Noclegi mamy zapewnione w szkołach, a czasem w namiotach – dodaje.

« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..