Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dzień skupienia Caritas w Paradyżu

Pierwszy raz od czasu pandemii 7 sierpnia spotkały się Parafialne Zespoły Caritas. Tym razem diecezjalny dzień skupienia odbył się w Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich.

- Modlitwa jest nam bardzo potrzebna, bo z tego zasłuchania ma płynąć również nasza służba – mówił bp Tadeusz Lityński, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. - Cieszę się, że w tym jakże trudnym czasie daliście piękne świadectwo, że w tylu miejscach naszej diecezji, gdzie jest potrzeba obecności i pomocy, jest wasza czynna służba – dziękował członkom Parafialnych Zespołów Caritas. Mszę św. koncelebrowali ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, ks. Zygmunt Zimnawoda, były dyrektor diecezjalnej Caritas oraz ks. Dariusz Mazurkiewicz, kustosz paradyskiego sanktuarium.

Joanna Hałuszczak z parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Sulechowie opowiada o działalności PZC w czasie pandemii. - Rozwoziliśmy do seniorów obiady, które dostarczała centrala Caritas w Zielonej Górze, rozdawaliśmy żywność z programu unijnego oraz chleby, które dostajemy z piekarni, oraz paczki, przygotowane z darów składanych w Wielki Poście. Wciąż także rozdajemy maseczki. Z unijnej żywności wydawaliśmy też, na podstawie wskazania ośrodka pomocy społecznej, pakiety dla przyjeżdżających Ukraińców, którzy muszą odbywać kwarantannę – wylicza.

A do Paradyża przyjechało blisko 200 osób z 46 PZC. - W ludziach jest pragnienie, żeby się spotykać – mówi ks. Podfigórny. - Jest tu modlitwa i spotkanie z Matką Bożą, ale też można się powymieniać doświadczeniami – dodaje. Okazją do tego była m.in. wystawa na paradyskim dziedzińcu prezentująca dzieła powstałe w parafiach w ramach ekologicznego projektu „Laudato si’’”, którego nazwa nawiązuje do encykliki papieża Franciszka poświęconej ochronie stworzenia. Jednym z tych dzieł jest niewielka winnica przy kościele pw. św. Urbana I w Zielonej Górze. - Nasz kościół parafialny jest kościołem patronalnym Zielonej Góry, „Winnego Grodu” – mówią Romuald i Ewa Naruszewiczowie z tutejszego PZC. - A św. Urban jest patronem winnic i winiarzy. Jeszcze w XIX w. wokół całego Wzgórza Braniborskiego, gdzie jest usytuowany nasz kościół, rozciągały się winnice, a teraz nie ma żadnej. Stąd w ramach projektu postanowiliśmy taką winnicę założyć. Mamy więc 12 sadzonek winorośli odmiany Solaris i 3 sadzonki odmiany Monarch. Przed wejściem do kościoła powstał zielony zakątek, połączenie historii ze współczesnością. Zastąpiliśmy bruk osiedla zieloną winnicą – dodają.

Także dla pracowników diecezjalnej Caritas to bardzo ważne spotkanie. Nie tylko ze względu na modlitwę. - Dawno się nie widzieliśmy osobiście, a mamy bardzo dużo do przekazania – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik Caritas. - Chcemy podsumować to, co było przez okres pandemii, podziękować, że mimo zagrożenia, nasi członkowie pomagali osobom w potrzebie, ale także przedstawić plan na kolejne miesiące wspólnej pracy i zachęcić do włączania się w rożne akcje – dodaje. A wybór jest spory. To m. in. aktualna akcja „Z uśmiechem do szkoły”, kolejne edycje programów pomocy żywnościowej i programu stypendialnego „Skrzydła” czy nowego, ale dobrze już funkcjonującego w diecezji, projektu ekologicznego „Laudato si’”. Nowością są też „Koperty życia”, program dedykowany seniorom. - W kopertach jest formularz, w którym wypisane są wszystkie zdiagnozowane choroby i przyjmowane lekarstwa. Dzięki takiej kopercie lekarzowi czy ratownikowi medycznemu jest o łatwiej pomóc podczas nagłej interwencji – mówi S. Grzyb. - Przybliżymy też działalność naszych schronisk dla osób bezdomnych w Zielonej Górze przy ul. Jana z Kolna i nowego schroniska w Żukowicach. Takie osoby można do nas kierować. A tematów jest wiele – dodaje.  

Oprócz corocznego dnia skupienia członkowie PZC z całej diecezji spotykają się także podczas rekolekcji adwentowych i wielkopostnych.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy