Nowy numer 17/2024 Archiwum

Energetyczne apostolstwo w Gorzowie Wlkp.

Z okazji Dnia Energetyka 29 sierpnia w katedrze Mszę św. w intencji gorzowskich energetyków i ich rodzin sprawował bp Tadeusz Lityński.

Przed rozpoczęciem liturgii głos zabrał Czesław Szablewski, przewodniczący gorzowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Energetyków „Nazaret”.

– Te uroczyste Msze św. odprawiane są corocznie, zawsze w innym gorzowskim kościele, od 1995 r. – mówił. – Przez 25 lat głównym celebransem tych Mszy św. był przyjaciel gorzowskich energetyków, śp. ks. bp Adam Dyczkowski. Nie ma go dziś z nami fizycznie, choć wierzymy, że duchowo jest i patrzy na nas, bo przecież spoczywa tutaj – wspominał zmarłego w styczniu biskupa-seniora diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który pochowany został w krypcie katedralnej. – Nie ma też z nami organizatora pierwszej Mszy św., kolegi Michała Saganowskiego, wieloletniego przewodniczącego duszpasterstwa gorzowskich energetyków, który odszedł od nas na zawsze w tym roku – wspominał Cz. Szablewski, dziękując zarazem obecnemu ordynariuszowi diecezji za przewodniczenie liturgii.

Podczas Mszy św. zgromadzeni modlili się za całe swoje środowisko, a zwłaszcza za Katolickie Stowarzyszenie Energetyków „Nazaret", a także o bezpieczną i stabilną pracę dla pracowników w trudnym procesie transformacji energetyki, o zachowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski i za NSZZ „Solidarność” w rocznicę strajków z 1980 r.

W homilii bp Tadeusz Lityński przypomniał, że w sierpniu przypada liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, patrona energetyków i elektryków. – Od wielu lat gorzowscy energetycy i elektrycy wpisują w swoją pracę modlitwę za całe środowisko, dziękując, jako ludzie wiary, za opiekę i pomoc, ale także tą modlitwą upraszają dar Bożej miłości i miłosierdzia. Ta modlitwa jest także świadectwem energetycznego apostolatu – mówił. – Cieszę się, że Msza św. za to środowisko jest sprawowana w naszej katedrze. Nie byłoby tu ani pięknie, ani bezpiecznie, gdyby nie dostawa prądu, gdyby nie bezpieczne teraz w całej katedrze nowe linie elektryczne – dodał.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz spółki Enea Operator na czele z Markiem Rusakiewiczem, prezesem zarządu, reprezentanci krajowych struktur Katolickiego Stowarzyszenia Energetyków „Nazaret”, władze krajowe i lokalne Stowarzyszenia Elektryków Polskich, dyrekcja Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp. oraz zarządy NSZZ „Solidarność” Elektrociepłowni Gorzów i Oddziału Dystrybucji w Gorzowie Wlkp. z pocztami sztandarowymi.

Z obecności energetyków, po kilkuletnie przerwie spowodowanej pożarem i remontem katedry, cieszył się także ks. Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej. – Ogromnie się cieszę także z waszego udziału w pracach, które tutaj podejmowaliśmy i z waszego wsparcia finansowego związanego z remontem i odbudową – mówił.

« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy