We wtorek uczczono 39. rocznicę gorzowskich wydarzeń sierpniowych. To była największa w historii miasta manifestacja przeciwko totalitarnej władzy. 5 tysięcy mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego i okolic zgromadziło się, aby wyrazić sprzeciw wobec wprowadzenia stanu wojennego i delegalizacji NSZZ "Solidarność".
Wtorkowe uroczystości rozpoczęły się od przelotu samolotów wojskowych nad Gorzowem Wielkopolskim. O godz. 16 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego.
Na wstępie biskup przypomniał, że dzisiejszy dzień to okazja, aby podziękować za tych ludzi, którzy mieli odwagę domagać się wolności i praw człowieka. – Niech ten czas modlitwy połączy i otworzy jeszcze bardziej nasze serca na działanie Ducha Świętego – podkreślił nas wstępie Mszy św. pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Po Mszy św. odbyły się dalsze uroczystości z ceremoniałem wojskowym na placu przy katedrze. – Dzisiaj, 39 lat po tamtych wydarzeniach, chcemy chylić czoła i oddawać hołd tym, którzy wtedy walczyli o wolną Polskę. Chcemy wyrazić szacunek tym, którzy odważyli się wyjść na ulice i protestować. Pamiętamy, że wtedy odwaga była bardzo cenna i bardzo droga. Oddajmy im cześć – podkreślił wojewoda Władysław Dajczak.
Natomiast minister Piotr Ćwik odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy: „Wydarzenia sierpnia 1980 roku to jeden z przełomowych momentów w historii naszej ojczyzny. Był wspaniałym triumfem wolności i solidarności, dwu ideałów tworzących rdzeń polskiego etosu narodowego i państwowego”.
W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaki i odznaczenia państwowe. Łącznie 19 odznaczeń: Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości, Krzyż Wolności i Solidarności i Złote Krzyże Zasługi.
Podczas obchodów młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim zaprezentowała inscenizację historyczną wydarzeń gorzowskiego Sierpnia.