Bp Lityński: Rozpoczęły się dziś igrzyska szkolne

Radość z powrotu do szkoły, nadzieja na stacjonarną naukę przez cały rok, pamięć o historii i wspólna modlitwa - to główne motywy lubuskiej inauguracji roku szkolnego.

Po Mszy św. Miejska Orkiestra Dęta poprowadziła korowód uczniów, nauczycieli i rodziców ale także przedstawicieli władz na czele z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem, lubuską kurator oświaty Ewą Rawą, burmistrzem Iłowy Pawłem Lichtańskim, posłem Jackiem Kurzępą oraz wysokimi rangą dowódcami wojska i policji. Pochód dotarł do Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich, gdzie w sali gimnastycznej odbywały się dalsze uroczystości. Powitała tu wszystkich Beata Laskowska-Trzeciak, dyrektor szkoły. - Po wielu tygodniach ciężkiej i trudnej nauki zdalnej mam nadzieję na uśmiech moich uczniów na szkolnych korytarzach - mówiła.

Wspominając sierpniowe wydarzenia z historii Polski, kurator Rawa podziękowała dyrektorom szkół, nauczycielom i rodzicom za odpowiedzialną pracę i wsparcie podczas zdalnego nauczania. - Przed nami czas na odnawianie relacji, integrację zespołów uczniowskich i pracowniczych, a przede wszystkim odbudowa lokalnej wspólnoty oraz czas powrotu do formy po długotrwałej izolacji. Głęboko wierzę, że sprostamy wyzywaniom - mówiła. Podkreśliła, że powrót uczniów do szkół to także organizacja szczepień, które poprzedzą zajęcia z edukacji prozdrowotnej oraz spotkania z rodzicami. - Bardzo zachęcam państwa: skorzystajcie z możliwości zaszczepienia się i swoich dzieci również na terenie szkoły - apelowała.

Lubuska kurator przypomniała też postać kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września w Warszawie. - Niech będzie dla nas, nauczycieli, patronem na trudne czasy, niech uczy nas miłości do Boga i bliźniego nie tylko w teorii, ale w konkrecie codziennego ludzkiego życia - mówiła.

Wojewoda Dajczak wspomniał niemiecką agresję na Polskę 1 września 1939 roku. - Bomby, które spadły w Wieluniu wczesnym rankiem, kiedy było jeszcze ciemno, zabiły wiele takich wspaniałych młodych ludzi jak wy - zwracał się do uczniów. - To była wielka hekatomba, jakiej w dziejach świata nie było. Dziś musimy o tym pamiętać i oddawać hołd tym, którzy wtedy stracili życie - mówił. Dziękował także nauczycielom, rodzicom i uczniom za trud podejmowany w czasie pandemii i wyraził nadzieję na stacjonarną naukę w tym roku szkolnym. Zaapelował też do pedagogów o wyrozumiałość dla uczniów, do uczniów - o przestrzeganie zasad sanitarnych, a do rodziców - o korzystanie ze szczepień i podejmowanie decyzji o szczepieniu dzieci przeciwko koronawirusowi. Odczytał również list ministra edukacji narodowej Przemysława Czarnka.

Podczas uroczystości odbyły się także ślubowanie uczniów klas pierwszych i wręczenie im upominków oraz krótki występ artystyczny w wykonaniu uczniów.

« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..