- Wiara daje nam ten sam wzrok, którym patrzy Bóg! Wiara widzi dobro, które może stać się fundamentem ogromnej przemiany! - podkreślił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w gorzowskiej katedrze na rozpoczęcie obchodów Dnia Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.
Na początku homilii bp Tadeusz Lityński odniósł się do pracy celników. – Wasza służba wyraża się w trosce o realizację dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat i niepodatkowych należności budżetowych. Chroni interesy Skarbu Państwa i obszaru celnego Unii Europejskiej. Zapewnia obsługę i wsparcie podatników w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych i celnych. W tym obszarze występowała występuje dzisiaj ogromna pokusa pomijania interesu państwa w imię jakiś partykularnych celów. Dlatego ważne są wszystkie istotne narzędzia, instrumenty, programy dla waszej służby, ale najważniejsza jest wasza praca i czujność dla dobra nas wszystkich – powiedział na początku homilii biskup.
– Stąd płynie potrzeba prośby o światło Ducha Św., ale także o wierność ewangelicznym zasadom sprawiedliwości, a szczególnie miłości wobec najsłabszych, którym w ostatecznym finalnym procesie pomagacie, stając na straży Skarbu Państwa – dodał.
W kazaniu nie zabrakło odniesienia do patrona pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, czyli św. Mateusza. – Wielu w nim widziało tylko grzesznika, zdrajcę, złodzieja, a Jezus widząc to wszystko, dostrzegł w nim przede wszystkim dar – owoc Bożej miłości! Bóg właśnie tak patrzy na nas! Widzi zło, któremu nieraz zbyt łatwo się poddajemy, widzi naszą niewierność, ale to nie przekreśla cudowności i piękna, które mamy w sobie, naszej godności, bo przecież zostaliśmy stworzeni na Jego obraz i podobieństwo! Mateusz widząc, jak Bóg patrzy na niego – spojrzał tak samo! Wiara daje nam ten sam wzrok, którym patrzy Bóg! Wiara widzi dobro, które może stać się fundamentem ogromnej przemiany! – podkreślił biskup.
Na zakończenie homilii biskup przywołał słowa papieża Franciszka do włoskich pracowników skarbowych: „Urzędnicy skarbowi odgrywają szczególną rolę w nieustannej walce z korupcją. To jest jedna z wielkich plag rozrywających tkankę społeczną, ponieważ wyrządza ogromne szkody w sferze etycznej i ekonomicznej, stwarzając ułudę szybkich i łatwych zysków. W rzeczywistości jednak zubaża wszystkich, odbiera zaufanie, przejrzystość oraz wiarygodność całemu systemowi. Korupcja poniża godność jednostki oraz rozbija wszystkie dobre i piękne ideały. Społeczeństwo w swojej całości jest wezwane, aby konkretnie zaangażować się w walkę z rakiem korupcji w jej wielu formach”.
– W nawiązaniu do postawy waszego patrona św. Mateusza i problemów, z którymi się mierzycie na co dzień, życzę, aby wasze spojrzenie było na niezwykłym poziomie czułości, które potrafi wykryć z pisma i twarzy wszelką nieuczciwość, ale z taką dozą miłości i dobroci, aby umożliwić spotkanie z przemieniającą siłą miłości – powiedział bp Lityński.
Dalsze uroczystości zaplanowano na Starym Rynku. Tam odbędzie się wręczenie awansów i wyróżnień.