Poniedziałek 11 października będzie pierwszym dniem wizyty "ad limina" bp. Tadeusza Lityńskiego, który wchodzi w skład drugiej grupy polskich biskupów udających się do Watykanu. W grupie obejmującej diecezje północnej i zachodniej Polski są hierarchowie ze wszystkich diecezji tworzących metropolie gdańską, szczecińsko-kamieńską, poznańską i wrocławską.
Program wizyty przewiduje spotkanie z papieżem Franciszkiem, w trakcie którego biskup przedstawi Ojcu Świętemu sprawozdanie z sytuacji w diecezji. - Biskup nawiedzi również groby świętych Piotra i Pawła oraz złoży wizyty w niektórych dykasteriach Stolicy Apostolskiej. Ponadto będzie celebrował Mszę św. w czterech bazylikach większych w Rzymie - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
- Zgodnie z prawem kanonicznym wizyty "ad limina" organizowane są co 5 lat. Ze względu na dużą liczbę diecezji na całym świecie w ostatnim czasie zwykle nie udaje się zachować tego tradycyjnego terminu. Poprzednia wizyta polskich biskupów miała miejsce w roku 2014. Podczas tegorocznej wizyty biskupi są oni podzieleni na cztery grupy. Pierwsza z nich przebywa już od 4 października w Rzymie, kolejne udadzą się do Wiecznego Miasta 11, 18 i 25 października - dodaje.
Łacińskie wyrażenie "ad limina" (w pełnej wersji "ad limina Apostolorum") oznacza dosłownie "do progów (Apostolskich)" i nawiązuje do nawiedzenia grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła znajdujących się w Rzymie, co zawsze stanowi integralny i kluczowy element tej wizyty. - Każdemu biskupowi wizyta ta ma przypominać o jego odpowiedzialności, jaką jest obarczony jako następca apostołów, a także ożywiać jego wspólnotę z Następcą Piotra. Wizyta "ad limina" to również szczególna chwila dla każdej diecezji, która za pośrednictwem swojego urzędowego przedstawiciela umacnia w ten sposób więzy wiary, wspólnoty i dyscypliny, łączące ją z Kościołem Rzymu - tłumaczy rzecznik.