Trwa wizyta ad limina Apostolorum. W programie pielgrzymki polskich biskupów jest spotkanie z papieżem Franciszkiem, wizyta w dykasteriach Kurii Rzymskiej oraz Msze Święte w czterech bazylikach większych w Rzymie. Codzienne relacje ks. Piotra Bartoszka można śledzić na naszej stronie.
13. października, godz. 16.05
13. października, godz. 9.06
"Mszą w papieskiej bazylice Matki Bożej Większej na Eskwilinie rozpoczął się trzeci dzień wizyty ad limina Apostolorum biskupów z północnej i zachodniej części Polski. Eucharystia była sprawowana w kaplicy przechowującej wizerunek Matki Bożej czczonej jako Wybawicielka Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani). To właśnie tu często modlili się św. Jan Paweł II i jego następca, Benedykt XVI. Tutaj także rozpoczyna i kończy każdą swoją podróż apostolską papież Franciszek. Metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda, który przewodniczył dzisiejszej liturgii, w homilii nawiązał do postaci Matki Najświętszej, powierzonej nam przez Chrystusa na krzyżu. To Jej wstawiennictwu biskupi powierzają Kościół w Polsce i w poszczególnych diecezjach. Zaplanowane na dzisiejszy dzień są spotkania w Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego oraz w Papieskiej radzie ds. Nowej Ewangelizacji, zaś po południu w Komisji ds. Ochrony Nieletnich oraz w Dykasterii ds. Komunikacji, gdzie relatorem z ramienia episkopatu będzie Bp Tadeusz Lityński" - napisał rano ks. Piotr Bartoszek, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze.
12. października, godz. 20.06
"Do Rzymu dotarła także delegacja z sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu z kustoszem ks. Zbigniewem Tartakiem na czele. Przywiezione korony, które zwieńczą figurę Matki Bożej, zostaną w piątek poświęcone przez Ojca Świętego podczas audiencji dla biskupów polskich. Korony przyjął bp Tadeusz Lityński oraz z bp Wiesław Śmigiel, biskup toruński" - relacjonuje ks. Piotr Bartoszek.
12. października, godz. 16.30
12. października, godz. 10.30
"Mszą św. w Bazylice papieskiej św. Jana na Lateranie rozpoczął się drugi dzień wizyty ad limina grupy biskupów polskich z metropolii gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej i wrocławskiej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Lateran to dawniej siedziba papieży, do dziś pozostaje katedrą Biskupa Rzymu - "Matką i Głową wszystkich kościołów miasta i świata". A w programie do południa spotkania w Kongregacji ds. Biskupów oraz w Kongregacji Nauki Wiary, po południu zaś w trybunale Roty Rzymskiej" - pisze z Rzymu ks. Piotr Bartoszek
11 października, godz. 21.00
"W poniedziałek wieczorem Ksiądz Biskup odwiedził Dom Generalny Sióstr Zmartwychwstanek, mieszczący się nieopodal stacji metra Lepanto. Matką generalną zgromadzenia jest pochodząca z Zielonej Góry s. Dorota Zygmunt CR. Spotkanie było okazją do modlitwy za wstawiennictwem bł. Celiny Borzęckiej, Założycielki zgromadzenia (jej relikwie znajdują się w tutejszej kaplicy), a podczas wspólnego posiłku nie zabrakło dzielenia się świadectwem i poznawania dawnej i obecnej działalności Sióstr Zmartwychwstanek' - relacjonuje ks. Bartoszek.
11 października, godz. 16.00
11 października, godz. 9.02
Wizyta ad limina apostolorum drugiej grupy biskupów polskich rozpoczęła się Mszą św. przy grobie św. Piotra apostoła w Grotach Watykańskich.
"Dziś szczególny dzień - liturgiczne wspomnienie św. Jana XXIII, wielkiego przyjaciela Polaków, oraz dokładnie 59. rocznica rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, który również został zainaugurowany w bazylice watykańskiej. Homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP" - relacjonuje ks. Piotr Bartoszek.
"Dwaj apostołowie świadczą, że prawdziwym uczniem Chrystusa jest tylko ten, kto potrafi śmiało podjąć dla Niego utrapienia, prześladowania, a nawet męczeństwo. Obaj uczą nas tego, że kto chce zreformować świat, musi zacząć od samego siebie" – powiedział w homilii abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Tekst aktualizowany