- Bóg nie powołuje nas jako nauczycieli, ale uczniów - podkreślił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. poprzedzającej inaugurację roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wlkp.
Na wstępie homilii biskup zauważył, że przed alumnami nie tylko miesiące wysiłku intelektualnego, ale także wysiłku duchowego. - Aby kształtować w sobie postawę ucznia Jezusa i podjąć wysiłek naśladowania Jezusa w codzienności dzisiaj, ale także tak się przygotować, aby uczniem Jezusa wyjść po latach formacji seminaryjnej. Dodatkowo trzeba zauważyć, że formacja przypada na trudny okres pandemiczny, żyjemy w niepewności jutra, z pytaniami o przyszłość - mówił biskup na wstępie.
Odwołując się do liturgii słowa, biskup zauważył, że tylko człowiek, który jest kochany, potrafi dokonać dobre wybory, tylko doświadczenie miłości pokazuje i daje siły do zmiany naszego życia. - To pierwsze zadanie, jakie kreśli dziś przed nami Bóg na inaugurację kolejnego roku formacji seminaryjnej, ale które powinno być wpisane także w stałą formację kapłańską - odkryć dar miłości, która czyni nas prawdziwie wolnymi. Oczywiście z jednej strony pomocnym jest w tym wysiłek intelektualny, ale powinien doprowadzać nas do "drogi naszych kolan", gdy w kaplicy, w indywidualnej i wspólnotowej modlitwie, w medytacji Bożego słowa pozwolimy, aby ta prawda nie zatrzymała się tylko w granicach naszego rozumu, ale dotarła do serca! - mówił bp Lityński.
- To w nim Bóg zawsze nas pyta: co z tą prawdą, z tym darem chcesz uczynić dalej? Jak pragniesz to wykorzystać dla siebie, aby umieć tą samą drogą prowadzić też innych? Możemy dużo wiedzieć, ale Bóg nie powołuje nas jako nauczycieli, ale uczniów, jako tych, którzy Jego darami prawdziwie żyją i o tym właśnie świadczą przed światem! - dodał.
Na zakończenie biskup powiedział: - Pragnę przywołać słowa skierowane przez Ojca Świętego do biskupów na zakończenie audiencji. Było to swoiste przesłanie. Myślę, że jest to również aktualne w odniesieniu do alumnów i formatorów. Ojciec Święty podkreślił potrzebę bliskości biskupa z Bogiem przez modlitwę, potrzebę bliskości biskupa z innymi biskupami, z kapłanami i ludem Bożym. Niech te słowa będą zachętą dla was, aby troszczyć się o bliskość z Bogiem przez czas ofiarowany na modlitwę, na udzielanie się we wspólnocie braterskiej, na dzielenie się darem modlitwy i służbą miłości ze współbraćmi oraz z tymi, którzy was wspierają modlitwą i pracą, których spotkacie w ramach seminaryjnej formacji - dodał