Przyszli lektorzy i akolici rozpoczęli swoją formację

Ruszyła kolejna edycja spotkań przygotowujących mężczyzn do posługi lektorów i akolitów. Po raz pierwszy kurs odbywa się w Gorzowie Wielkopolskim.

W sobotę 23 października rozpoczęło się pierwsze z sześciu spotkań, podczas których mężczyźni, którzy ukończyli 25 rok życia, przygotowują się do pełnienia posługi lektorów i akolitów w swoich parafiach i w diecezji. Cykl potrwa dwa lata. Rozpoczęło go dziesięciu mężczyzn m.in. z Nowej Soli, Cybinki, Świdnicy. Pierwszego dnia  wysłuchali konferencji ks. Tomasza Sałatki oraz ks. Bartosza Warwarko. - Działa w was Duch Święty. Jesteście zaproszeni do tego, by działać w waszych parafiach - mówił ks. Sałatka, odpowiedzialny za posługę lektorów i akolitów w diecezji. - Jeśli będziemy chcieli działać pod natchnieniem Ducha Świętego, to Kościół nie umrze. Ten właśnie Kościół was potrzebuje - dodał.

Do właściwych zadań lektora należy m.in.: wykonywanie czytań biblijnych podczas sprawowania sakramentów i sakramentaliów; wykonywanie psalmu responsoryjnego pod nieobecność psałterzysty; niesienie Ewangeliarza w procesji wejścia Mszy świętej, a także wykonywanie antyfon mszalnych. Ponadto lektor ustanawiany jest, aby przygotowywać wiernych do przyjęcia sakramentów, a także formować innych do głoszenia słowa Bożego w liturgii. Z kolei akolita podczas liturgii m.in.: niesie krzyż w procesji wejścia; pomaga prezbiterowi i diakonowi w przygotowaniu ołtarza i darów ofiarnych; pomaga przy przyjmowaniu darów; ustawia na ołtarzu paramenty liturgiczne; a w razie potrzeby może też rozdzielać Komunię świętą podczas Eucharystii i zanosić ją chorym. Kandydat na akolitę powinien najpierw przez trzy lata pełnić funkcję nadzwyczajnego szafarza Komunii św.

 

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..