Nowy numer 17/2024 Archiwum

Módlmy się za zmarłych

Pierwsze dni listopada, a zwłaszcza uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, to szczególna okazja do wytężonej modlitwy za tych, którzy odeszli. Na wielu cmentarzach zostaną w tych dniach odprawione Msze św. oraz procesje z modlitwami w intencji zmarłych.

Informacje o nabożeństwach, które odbędą się 1 listopada na najważniejszych cmentarzach w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej:

  • Zielona Góra: cmentarz przy ul. Wrocławskiej, tzw. nowa część - o godz. 12 Msza św., a po niej procesja; tzw. stara część - o godz. 14 procesja, a po jej zakończeniu Msza św. Modlitwom w starej części cmentarza będzie przewodniczył bp Paweł Socha.
  • Gorzów Wlkp.: cmentarz przy ul. Żwirowej - o godz. 14 procesja od Starej Bramy, a po jej zakończeniu Msza św. Modlitwom będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński.
  • Głogów: cmentarz w Brzostowie - o 12.30 procesja, a po jej zakończeniu - o godz. 13 - Msza św.; cmentarz przy ul. Legnickiej - o 14.30 procesja, a po niej - o godz. 15 - Msza św.
  • Procesja z modlitwami za zmarłych na cmentarzu świętokrzyskim w Gorzowie Wlkp. zostanie odprawiona 2 listopada o godz. 16.

W uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) Kościół oddaje cześć wszystkim świętym, nie tylko oficjalnie wyniesionym do chwały ołtarzy, ale także tym niezliczonym mężczyznom i kobietom, których świętość, ukryta przed światem, znana jest jedynie Bogu. - Czcząc świętych, Kościół składa najpierw dziękczynienie Bogu, który jest źródłem wszelkiej świętości. Kościół rozpoznaje również w nich wiernych naśladowców Chrystusa, którzy poprzez swój sposób życia sprawiają, że staje się współczesny ludziom wszystkich epok. Ponadto święci przypominają swoim przykładem, że każdy wierny jest wezwany do pełni życia chrześcijańskiego oraz do doskonałej miłości i, jak to ujął św. Jan Paweł II, ma dążyć do "wysokiej miary" zwyczajnego życia chrześcijańskiego - przypomina ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

W Dniu Zadusznym Kościół odprawia Msze św. w intencji zmarłych i modli się za nich. - Zmarli otrzymują przez to duchową pomoc, a wierni żyjący jeszcze na ziemi doświadczają pocieszenia i umacniają się w nadziei zmartwychwstania i życia wiecznego. W ten sposób Kościół wyraża łączność, jaka istnieje między wszystkimi jego członkami, więź przekraczającą granicę śmierci - tłumaczy ks. Sapieha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy