Polski biskup, poseł do sejmu, arcybiskup metropolita gnieźnieński i poznański oraz prymas Polski w latach 1891-1906 - to najważniejsze, co trzeba wiedzieć o abp. Florianie Stablewskim, który urodził się i został ochrzczony we Wschowie. Dziś w miejscowej farze odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.
Zapisał się w historii jako obrońca języka polskiego, praw narodowych i kościelnych ludności polskiej w zaborze pruskim. Mottem pontyfikatu arcybiskupiego Floriana Aleksandra Okszy Stablewskiego było słowa św. Pawła: "Wszystkim dla wszystkich Chrystus" (1 Kor 15,28) - to fragment napisu, jaki znajduje się na tablicy, którą odsłonięto i poświęcono 24 listopada przed Mszą św.
Obecny na uroczystości bp Tadeusz Lityński na wstępie Mszy św. podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tablicy, która została ufundowana przez prezesa Związku Piłsudczyków RP Okręg Królewska Wschowa - płk. Jana Pabierowskiego we współpracy ze starostą wschowskiego powiatu - Andrzejem Bielawskim. - Jest to znak dla młodego pokolenia, że dobro i miłość ofiarowana dla Kościoła i ojczyzny nie idzie w zapomnienie - mówił bp Tadeusz Lityński.
Homilię tego dnia wygłosił dyrektor Archiwum Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Robert Kufel. - Trzeba przyznać, że wielkopolscy pasterze w czasie zaboru, a wśród nich abp F. Stablewski, byli ludźmi wielkiej klasy i formatu. Prawdziwi patrioci, bez reszty oddani Bogu i Kościołowi, duchowni na wzór Dobrego Pasterza, którzy życie swoje poświęcili obronie na ziemi i zbawieniu w niebie powierzonych im wiernych - mówił kaznodzieja.
Podczas uroczystości proboszcz wschowskiej fary odczytał list nadesłany przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Tablicę wykonała rzeźbiarka Agnieszka Wolska.
Więcej w papierowym wydaniu Gościa Niedzielnego.