Głogowianka mistrzynią Europy w boccia!

Edyta Owczarz z Integracyjnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych (IKSON) działającego przy Domu "Uzdrowienie Chorych" w Głogowie została mistrzynią Europy w boccia.

Rok 2021 jest bardzo szczęśliwy dla głogowianki Edyty Owczarz. W Zamościu, w listopadzie, zdobyła kolejne Mistrzostwo Polski. Teraz do listy swoich licznych trofeów dołożyła jeszcze ważniejsze. - W ostatnim rozegranym dzisiaj w Sewilli indywidualnym meczu została indywidualnym Mistrzem Europy w paraolimpijskiej Bocci w klasie BC3! - podkreśla Andrzej Maciejewski, prezes IKSON.

- Na drodze Edyty do finału w fazie grupowej stanęły nieco niżej rozstawione Rosjanka Julia Plakuta i Niemka Nancy Poser. W jednej ósmej finału pokonała Czeszkę Marcelę Cermakovą, w ćwierćfinale Greczynkę Annę Ntentę. Finał był drugim w tych mistrzostwach meczem zagranym z Nancy Poser - dodaje.

Edyta wystartowała w tych mistrzostwach sklasyfikowana jako 7. zawodniczka klasy BC3 kobiet w rankingu Międzynarodowej Federacji Bocci (BISFed). Odniesiony właśnie sukces podniesie na pewną zajmowaną do tej pory pozycję. - Mistrzostwa Europy w bocci potrwają do 30 listopada. W zawodach rozgrywanych w Sewilli bierze udział ponad 130 zawodników z 23 krajów, w tym czworo zawodników z Polski. Od jutra Edyta Owczarz będzie walczyć o tytuł mistrzowski, grając w parze z Damianem Iskrzyckim. Szanse na medal są także duże. Trzymamy kciuki - podkreśla prezes.

To były drugie mistrzostwa Europy, w których wzięła udział Edyta Owczarz, ale z najcenniejszym trofeum. - Grająca w boccię zaledwie od 8 lat Edyta Owczarz startuje w sportowej klasie BC3, a więc grupie zawodników, którzy ze względu na  znaczne ograniczenia sprawności rąk, do rzucania bil używają specjalnej rampy. Istotny udział w jej osiągnięciach sportowych ma obsługujący w czasie meczu rampę osobisty asystent sportowy, którym dla Edyty jest jej mama Krystyna - wyjaśnia Andrzej Maciejewski.

Boccia jest dyscypliną paraolimpijską, którą mogą uprawiać osoby z najcięższymi dysfunkcjami narządu ruchu: zaburzeniami centralnego układu nerwowego (MPD), dystrofią mięśniową, artogrypozą, wysokimi urazami rdzenia kręgowego itp. - Mamy nadzieję, że sukces Głogowianki przyczyni się do większego zainteresowania tą wyjątkową dyscypliną wśród osób z niepełnosprawnością - mówi Andrzej Maciejewski.