Jutro pogrzeb wykładowcy teologii dogmatycznej - śp. ks. Jana Radkiewicza. Niedawno w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" wspominał swoje poleskie korzenie.
W środę 8 listopada o godz. 11 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie (od godz. 10 czuwanie modlitewne), a po niej nastąpią dalsze obrzędy pożegnalne na cmentarzu komunalnym w Sulechowie.
Ks. Jan Radkiewicz o swoich rodzinnych korzeniach podczas niedawnych obchodów 75-lecia przesiedlenia Poleszuków na tereny Polski Zachodniej:
Jan Radkiewicz urodził się 8 sierpnia 1952 r. w Cybince w rodzinie Stanisława i Wiktorii z d. Weryszko. Rodzice mieszkali w Białkowie i tam prowadzili gospodarstwo rolne. Uczył się w Szkole Podstawowej w Cybince oraz w liceum ogólnokształcącym w Słubicach, gdzie w 1971 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. W latach 1971-1977 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. 8 maja 1977 r. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Strzelcach Krajeńskich otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Wilhelma Pluty.
Po święceniach pracował jako wikariusz w Kostrzynie nad Odrą (zastępstwo wakacyjne w 1977 r.), Zbąszynku (1977-1979) i Sulechowie (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, 1979-1981).
W 1979 r. uzyskał tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1981 r. został skierowany do Niemiec na dalsze studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Albrechta i Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim. Powrócił do Polski w roku 1988 i pełnił funkcję wikariusza w parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp., przygotowując się jednocześnie do obrony pracy doktorskiej. Stopień doktora teologii uzyskał 16 lutego 1989 r. we Fryburgu Bryzgowijskim. W 1990 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP w Nowym Kramsku. Równocześnie rozpoczął pracę dydaktyczną jako wykładowca teologii dogmatycznej w diecezjalnym seminarium duchownym w Paradyżu. Pełnił również funkcje dekanalne w dekanacie Sulechów - dekanalnego duszpasterza rodzin (od 1994 r.) i przez krótki czas wicedziekana (w 2003 r.). 18 sierpnia 2003 r. został zwolniony z urzędu proboszcza w Nowym Kramsku i uzyskał urlop naukowy. Po jego ukończeniu w 2005 r. został proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Zielonej Górze. Urząd ten pełnił do 2009 roku. 28 czerwca 2010 r. uzyskał habilitację na Katolickim Uniwersytecie w Ružomberku na Słowacji. Od 1 stycznia 2004 r. zatrudniony był na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego jako adiunkt, od 1 stycznia 2017 r. - profesor nadzwyczajny US.
Mieszkał na terenie parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie, kontynuując pracę naukową i dydaktyczną oraz pomagając w duszpasterstwie. Przez wiele lat był członkiem diecezjalnej Komisji Liturgicznej, a przez pewien czas również Rady Kapłańskiej. Od 2009 r. został włączony do diecezjalnego gremium cenzorów. 5 kwietnia 2012 r. wyróżniono go tytułem kanonika honorowego Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi.