W najbliższą sobotę 11 grudnia o godz. 11 podczas Mszy św. w kościele pw. św. Mikołaja w Głogowie dwóch diakonów przyjmie święcenia kapłańskie. Sakramentu święceń udzieli im bp Tadeusz Lityński.
Święcenia kapłańskie (prezbiteratu) przyjmą: dk. Konrad Jasiewicz, pochodzący z parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kolsku, i dk. Rafał Zbrożek, pochodzący z parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach.
Kapłani (prezbiterzy) są współpracownikami biskupa. Wspierają go w realizacji powierzonej mu misji będącej kontynuacją posłannictwa zleconego przez Chrystusa apostołom. - Ich zadaniem jest głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów, a szczególnie Eucharystii i sakramentu pokuty. Kapłani przewodzą również i kierują lokalnymi wspólnotami wiernych - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
Obrzęd święceń kapłańskich ma miejsce podczas Mszy św. Przed homilią biskupa kandydaci zostają przedstawieni zgromadzonym wiernym. - Po wysłuchaniu homilii kandydaci wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń i zobowiązują się do przyjęcia związanych z nimi zadań: głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów, gorliwej modlitwy i życia w duchu współofiarowania się z Chrystusem za zbawienie ludzi. Przyrzekają również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi. Następnie zgromadzeni modlą się za mających przyjąć święcenia, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych - wyjaśnia rzecznik.
- W czasie tego śpiewu kandydaci leżą krzyżem. Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń: biskup najpierw w milczeniu wkłada ręce na głowy kandydatów, a później odmawia specjalną modlitwę. Ręce na przyjmujących święcenia nakładają także wszyscy obecni w czasie obrzędu kapłani. Potem nowo wyświęceni otrzymują właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na sposób kapłański i ornat. W tym stroju podchodzą do biskupa, który każdemu z nich udziela namaszczenia świętym Krzyżmem, czyli olejem poświęconym w Wielki Czwartek i służącym do sprawowania czynności sakramentalnych. Obrzęd święceń kończy się przekazaniem pateny z chlebem oraz kielicha z winem i wodą, a także udzieleniem pocałunku pokoju. Nowo wyświęceni kapłani od razu wypełniają swoją funkcję liturgiczną, koncelebrując wraz z biskupem Mszę św., podczas której po raz pierwszy wypowiedzą słowa Modlitwy Eucharystycznej - dodaje.