Nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - obchodzono pierwszy raz 27 grudnia. W Wiechlicach koło Szprotawy otwarto z tej okazji Aleję Pamięci.
Z okazji uroczystości organizatorzy otrzymali symboliczny znicz od premiera Mateusza Morawieckiego. Okolicznościowy list wystosowała z kolei Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego. Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele władz gminy Szprotawa, powiatu żagańskiego i sołectwa Wiechlice, a także delegacje Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wiechlicach, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szprotawie oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Szprotawie.
Po uroczystości uczestnicy obchodów zaproszeni zostali na gorący poczestunek przygotowany przez sołectwo Wiechlice.
W województwie lubuskim Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego uczczono także w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Krośnie Odrzańskim, Sulechowie, Wschowie, Witnicy, Kargowej, Skwierzynie, Łupicach k. Sławy i w Żaganiu.
Powstanie Wielkopolskie to największy, zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy na terenie zaborów. Jego celem był powrót ziem zaboru pruskiego do Polski, odzyskującej w tym czasie niepodległość. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, podczas wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Walki powstańcze dotarły w okolice Babimostu i Kargowej, a wielu powstańców trafiło do obozów jenieckich w Krośnie Odrzańskim, Żaganiu i Wiechlicach. Powstańcy wyzwolili jednak spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę, której ziemie zostały przyłączone do Rzeczypospolitej Polskiej.
(obraz) |