Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zielona Góra. Caritas przedstawiła rozliczenie

Niemal 760 tys. złotych z 1 procenta podatku otrzymała diecezjalna Caritas w roku 2020. Na co przeznaczono te środki?

Jedenaście i pół tysiąca osób w 2020 roku przekazało 1 procent swojego podatku Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Zebrano w ten sposób dokładnie 757 813,11 złotych. Zdecydowana większość tej sumy, prawie 614 tys. złotych, trafiła do 136 osób, dzieci i dorosłych, którym diecezjalna Caritas udostępnia darmowe subkonta w celu zbierania środków na leczenie i rehabilitację. Pozostała część kwoty zasiliła działalność statutową organizacji, a więc m.in. prowadzenie stołówki, schroniska aktywizującego oraz łaźni i ogrzewalni dla bezdomnych i ubogich w Zielonej Górze, prowadzenie oddziału przedszkolnego, zakup plecaków w ramach akcji „Z uśmiechem do szkoły”, a także promocję i organizację wolontariatu oraz obowiązkowe przeprowadzenie audytu wydatków. - Dziękujemy wszystkim darczyńcom - mówi ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. - Ale ta kwota, blisko 144 tysiące złotych, jest tylko uzupełnieniem do wszystkich nakładów na cele statutowe naszej Caritas, które są znacznie większe - dodaje.

Zatem 1% podatku to nie wszystko, co jest potrzebne do działalności. Tym bardziej że wpływy z tego źródła za rok 2020 okazały się mniejsze niż w poprzednim roku o około 20 tysięcy złotych. A jaka pod tym względem jest sytuacja diecezjalnej Caritas na tle kraju? Jak informuje Ministerstwo Finansów, 1% podatku w 2020 roku zbierało 8694 Organizacji Pożytku Publicznego. Uzyskano w ten sposób niemal miliard złotych. - Na liście utworzonej według zebranych kwot jesteśmy na 144. miejscu wśród OPP i na 6. wśród innych Caritas w Polsce - mówi Sylwia Grzyb, rzecznik diecezjalnej Caritas.

Oprócz wdzięczności za przekazaną dotychczas pomoc diecezjalna Caritas ma także apel o wsparcie w przyszłości. - Nie jesteśmy firmą, która generuje jakiekolwiek zyski - mówi ks. Podfigórny. - Caritas przekazuje to, co sama otrzymuje. Ludzie, wchodząc w nasze propozycje, sami te dzieła tworzą. To dzieło wszystkich, którzy nam ufają i chcą za naszym pośrednictwem pomagać innym. Opieramy się o dotacje z ministerstwa, samorządów i od darczyńców. Bogu dzięki, nie brakuje ludzi dobrej woli, którzy włączają się w nasze działania i przekazują nam środki - dodaje. Chodzi także o to, by 1% podatku został w naszym regionie. - Warto, by wspierał działania charytatywne wobec chorych, niepełnosprawnych, dzieci, młodzieży, bezdomnych i potrzebujących blisko nas - mówi S. Grzyb. Aby to zrobić w przyszłym roku, wystarczy postąpić według instrukcji lub posłużyć się darmowym programem do rozliczania PIT na stronie www.caritaszg.pl.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy