Kurs Animatorów Muzycznych Oazy, popularne KAMUZO, to tradycyjna propozycja Ruchu Światło-Życie na ferie zimowe. Młodzież będzie modlić się, śpiewać i muzykować jeszcze przez tydzień.
Choć z uwagi na pandemię uczestników jest znacznie mniej niż w ubiegłych latach, to do Rokitna przyjechało kilkunastu młodych ludzi z różnych miejscowości diecezji, aby z animatorami przeżyć dziewięć dni we wspólnocie. Doskonalą tu swój muzyczny i wokalny warsztat, poszerzają repertuar, ale nie tylko. – Co roku KAMUZO traktujemy jako rekolekcje i nadajemy jakiś temat rozważań i modlitw – mówi ks. Łukasz Parniewski, moderator Diecezjalnej Diakonii Muzycznej. – Tym razem hasłem przewodnim są słowa św. Pawła apostoła z Drugiego Listu do Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”. Św. Paweł sięga do sportowych obrazów w swoich listach i uczyniliśmy z tych zagadnień tematy naszych rekolekcji. Są one związane z naszą drogą do Pana Boga. Chociażby dzisiejszy temat brzmiał „Rywalizacja, a nie walka”. Jest on umieszczony także w kontekście Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Biegniemy wspólną drogą i szukamy jedności, która dokonuje się też przez muzykę – dodaje.
Ekumeniczny wymiar ukazuje również wieczorny apel maryjny prowadzony przez oazowiczów w rokitniańskim sanktuarium. Codziennie oazowa schola wykonuje tu kolejny ikos z Akatystu ku czci Bogudrodzicy, liturgiczny hymn zaczerpnięty z tradycji Kościołów Wschodnich.
Jan Panasewicz i Wktoria Błaszczyk są członkami grupy oazowej, a zarazem scholii w zielonogórskiej parafii pw. MB Nieustającej Pomocy. – Podczas KAMUZO można się rozwiać muzycznie i duchowo – mówi uczeń trzeciej klasy technikum. – Codziennie się tu modlimy podczas Eucharystii i adoracji, a jednocześnie śpiewamy, modląc się też tym śpiewem. To dla mnie idealne połączenie i w tym się najlepiej odnajduje – dodaje. Wiktoria uczęszcza do klasy ósmej i na KAMUZO jest pierwszy raz. – Bardzo dużo tu śpiewamy i będziemy mieli jeszcze lekcje gry na gitarze – opowiada.
(obraz) |