Nowy numer 19/2022 Archiwum

Przed nami Dzień Życia Konsekrowanego

"Posłani w pokoju Chrystusa" - to hasło, które będzie przyświecać tegorocznym obchodom Dnia Życia Konsekrowanego, które przypada 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Diecezjalne obchody, z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego, zaplanowano na sobotę 5 lutego w sanktuarium maryjnym w Rokitnie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10. - Uczestnicy wysłuchają najpierw konferencji ks. Kazimierza Małżeńskiego CM, diecezjalnego referenta ds. życia konsekrowanego, a następnie będą się modlić przed Najświętszym Sakramentem. O godz. 11 w bazylice rokitniańskiej bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych. Eucharystię poprzedzi procesja ze świecami z udziałem przełożonych domów zakonnych z całej diecezji. O godzinie 12 wspólna modlitwa różańcowa zakończy modlitewną część spotkania - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

- Natomiast w parafiach, na terenie których znajdują się domy zakonne, 2 lutego osoby konsekrowane zaproszone są do udziału w Mszy św. parafialnej. Będą również miały możliwość podzielenie się z wiernymi świadectwem swego powołania i charyzmatem zgromadzenia - dodaje.

Ofiary zbierane 2 lutego na tacę w parafiach całej diecezji będą przeznaczone na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.

Życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. - Dokonuje się to najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania tzw. rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego (życie pustelnicze, dziewictwo lub wdowieństwo). Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję, angażując się w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących lub poświęcając się wyłącznie modlitwie - wyjaśnia rzecznik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama