Zielona Góra. Rozpoczął się kurs dla szafarzy

Ruszyła 19. edycja diecezjalnego studium dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Do podjęcia tej posługi przygotowują się kandydaci z 19 parafii.

Kurs zainaugurowała 12 lutego Msza św. w zielonogórskiej parafii pw. Ducha Świętego.

- Uczestnicy zostali wydelegowani przez swoje wspólnoty parafialne, by pomagać w razie konieczności kapłanom przy rozdzielaniu Komunii św. w kościele oraz by zanosić ją chorym, którzy częściej pragną przyjmować Chrystusa Eucharystycznego - tłumaczy ks. Zbigniew Kobus, odpowiedzialny za formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji.

Kursowe spotkania odbywać się będą w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. E. Stein w Zielonej Górze. Przez cztery soboty uczestnicy wezmą udział w wykładach i warsztatach obejmujących m.in. tematy z teologii laikatu, liturgii, duchowości, prawa kanonicznego oraz duszpasterstwa chorych. Ostatnim akordem będzie Msza św., podczas której bp Tadeusz Lityński oficjalnie wyznaczy kandydatów do posługi szafarzy udzielania Komunii św. Uroczystość odbędzie się 1 kwietnia o godz. 18.00 w w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Choć nadzwyczajnymi szafarzami mogą być też np. siostry zakonne, tym razem kurs rozpoczęli sami świeccy mężczyźni. - Namówił mnie mój proboszcz - mówi Krystian Serafiński, inżynier budownictwa z parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli. - Uczestniczymy z całą rodziną we Mszach św., pomyślałem więc, że to dla mnie jakaś szansa na dalszy rozwój - dodaje. Taką nadzieję podziela Andrzej Sieciechowicz z tej samej parafii. Mąż, ojciec i już dziadek z zawodu jest elektrykiem. - Myślę, że ten kurs to właśnie krok naprzód w rozwoju duchowym - mówi. Z pewnym niepokojem, ale i gotowością do dalszej drogi formację rozpoczął Daniel Groch z Droszkowa w parafii Przytok. - Od początku pandemii nie opuściłem żadnej Mszy św. Wcześniej bywało różnie - mówi mąż i ojciec, a z zawodu informatyk. - Gdy zobaczyłem tylko pięć osób w kościele, przeraziłem się i to był przełom - wspomina. Paradoksalnie pandemia stała się dla niego impulsem do zbliżenia się do ołtarza Eucharystii, której teraz ma nadzieję jeszcze bardziej posługiwać.

Po Soborze Watykańskim II świeccy pomocnicy do rozdzielania Komunii św. zostali wprowadzeni w Kościele powszechnym przez Stolicę Apostolską w 1973 r. Konferencja Episkopatu Polski w 1991 roku podjęła taką decyzję o posłudze nadzwyczajnych szafarzy także w naszym kraju. Dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej stosowny dekret wydał bp Adam Dyczkowski w 1998 r. Wyznaczone do tej funkcji mogą być osoby w wieku od 25 do 65 lat, rekomendowane przez proboszczów. Nadzwyczajnymi szafarzami mogą zostać mężczyźni, ale także siostry zakonne lub niewiasty życia konsekrowanego. Kandydaci powinni odznaczać się właściwym życiem moralnym i pobożnością, mieć wykształcenie minimum średnie, znać podstawowe prawdy teologiczne i ukończyć kurs przygotowawczy. Funkcja powierzana jest tylko na rok, z możliwością jej przedłużania.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..