Wierni Kościoła katolickiego 2 marca wkraczają w okres Wielkiego Postu, który jest czterdziestodniowym przygotowaniem do Świąt Wielkanocnych. Tegoroczna Środa Popielcowa to jednocześnie dzień modlitwy i postu o pokój na Ukrainie.
Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem będą sprawowane we wszystkich parafiach diecezji. - Tegoroczna Środa Popielcowa będzie ponadto - zgodnie z pragnieniem papieża Franciszka - dniem postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Parafie zorganizują tego dnia zbiórkę ofiar do puszek. Zebrane środki zostaną przekazane uchodźcom wojennym z Ukrainy za pośrednictwem Caritas Polska - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
- Posypanie głów popiołem to znak pokutny pochodzący z tradycji biblijnej. W sugestywny sposób wyraża on grzeszną kondycję człowieka. Przyjmując popiół na głowę wierni uznają swoją ludzką ułomność i niemoc wobec zła oraz deklarują wolę wewnętrznej przemiany pokładając nadzieję w Bożym miłosierdziu i cierpliwości. Ten gest uniżenia rozpoczynający drogę wielkopostnego nawrócenia winien doprowadzić do dobrego przeżycia sakramentu pokuty w dniach poprzedzających święta wielkanocne. - dodaje.
W Środę Popielcową wierni mają obowiązek zachowania postu. - Oprócz powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych powinni również ograniczyć ilość przyjmowanych pokarmów. Dopuszcza się tylko jeden posiłek do syta w ciągu dnia - wyjaśnia ks. Sapieha.
Okres Wielkiego Postu to przygotowanie do obchodów wielkanocnych i ma podwójny charakter. - Dla katechumenów, czyli dorosłych kandydatów do chrztu, Wielki Post to czas intensywnych przygotowań do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej (chrztu, bierzmowania i Eucharystii), których Kościół ma zwyczaj udzielać przede wszystkim podczas Wigilii Paschalnej - wyjaśnia rzecznik.
- Natomiast wszyscy wierni w okresie Wielkiego Postu poprzez częstsze słuchanie Słowa Bożego, gorliwszą modlitwę i inne praktyki pokutne przygotowują się do odnowienia w noc paschalną zobowiązań wynikających z przyjętego niegdyś sakramentu chrztu. W okresie Wielkiego Postu w liturgii używa się szat koloru fioletowego, ołtarzy nie ozdabia się kwiatami, a na instrumentach wolno grać jedynie dla podtrzymania śpiewu wiernych. Do tradycyjnych nabożeństw wielkopostnych należą Droga Krzyżowa oraz Gorzkie Żale. Ponadto w parafiach organizowane są specjalne rekolekcje - dodaje.