W katedrze gorzowskiej 8 kwietnia zamontowano zabytkowe drzwi wejściowe, które przeszły gruntowną renowację. Wyglądają jak nowe!
Stare dębowe drzwi, które mają 105 lat zostały poddane renowacji. - Mają ogromną wartość historyczną. Przede wszystkim są bogato zdobione metaloplastyką - podkreśla proboszcz ks. Zbigniew Kobus.
- Wiele elementów, które zniszczył czas zostało uzupełnionych zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Prezentują się bardzo pięknie. Są zdobione herbami Brandenburgii i i miast Berlina. Drzwi dębowe - dodaje.
O drzwiach przeczytamy m.in. w artykule pt. "Wystrój i wyposażenie kościoła Mariackiego do roku 1945” autorstwa Bartłomieja Skazińskiego, który ukazał się w książce „W głównym nurcie dziejów. Katedra Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim od końca XIII wieku do roku 2017”. Oto fragment: "Neogotyckie dwuskrzydłowe drzwi wykonano w drewnie dębowym i ozdobiono żelaznymi okuciami. W zwieńczeniu wprowadzono krzyż równoramienny, a w górnych partiach skrzydeł herby Berlina i Brandenburgii. Na licu skrzydeł umieszczono żelazne, niekiedy srebrzone lub złocone gwoździe, nabywane w wyznaczonych punktach i przybijane do drzwi”.
Drzwi kościoła, jak podkreśla proboszcz, mają ogromne znaczenie duchowe. – W drzwiach świątyni sprawujemy niektóre obrzędy. Przez drzwi wprowadzamy chociażby osoby, które przez chrzest zostają włączone do Kościoła, a także narzeczonych mających zawrzeć sakramentu małżeństwa. Warto zwrócić na to uwagę – podkreśla ks. Kobus.
– Drzwi kościoła mają być znakiem Chrystusa, który powiedział: „Ja jestem bramą owiec”, a zarazem znakiem dla nas wierzących, którzy idziemy drogą świętości wiodącej do Domu Bożego. Te drzwi są otwarte dla wszystkich – dodaje.
Drzwi trafiły do renowacji wraz z rozpoczęciem remontu wieży katedralnej po pożarze w lipcu 2017 roku.