Nowy numer 25/2022 Archiwum

Towarzyszy człowiekowi

– Ikona jest dla mnie oknem, przez które widać harmonię Bożego świata – mówi ks. Arkadiusz Cygański, wikariusz z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie.

Powiedzieć takie zdanie to jedno, ale otworzyć drzwi do świata ikon – to drugie. Niedawno w  niewielkim Kalsku k. Sulechowa odbyły się warsztaty ikonopisarskie.

Zorganizował je ks. Arkadiusz Cygański we współpracy z sołectwem miejscowości Kalsk oraz Wiolettą Cepowską, która pisze ikony. – Chciałem, aby uczniowie Szkoły Podstawowej w Kalsku z rodzicami i chętnymi mieszkańcami sołectwa mogli nieco poznać sztukę tworzenia ikon. Przyświecał temu także cel integracji środowiskowej i aktywizacji po dość długim czasie izolacji pandemicznych. Nie ukrywam, że bardzo mi zależało, aby młodzi ramię w ramię z dorosłymi zrobili coś, co zostawi w nich samych oraz ich otoczeniu ślad związany z wiarą – wyjaśnia ks. Arkadiusz. – Warsztaty tworzenia ikon prowadziłem wcześniej w innych szkołach, ale polegały one na przyozdabianiu naklejonej reprodukcji obrazu na deskę. Tym razem każdy miał okazję od początku do końca zmierzyć się z napisaniem ikony na desce pozyskanej z okolicznego tartaku i przygotowanej przez mojego znajomego, pana Józefa. Oczywiście wszystkiemu towarzyszyły modlitwa i krótka katecheza na temat znaczenia i funkcji ikony w modlitwie oraz rozwoju relacji z Bogiem – dodaje.

Pokazać piękną drogę ikony

Prowadząca warsztaty jest wdzięczna ks. Arkadiuszowi nie tylko za pomysł, lecz także za organizację. – Od dłuższego czasu miałam w sobie pragnienie przeprowadzenia warsztatów poświęconych ikonie, ale ponieważ nie mam zmysłu organizacyjnego, nie wiedziałam, jak się za to zabrać. I pewnego dnia zadzwonił ksiądz Arkadiusz – uśmiecha się Wioletta.

Jej zadaniem było przybliżenie uczestnikom kolejnych etapów pisania ikon. – Oczywiście nie byliśmy w stanie przejść przez wszystkie fazy w tradycyjnej technice, ale naszym zamierzeniem było przede wszystkim rozpalenie zainteresowania samą drogą ikony – podkreśla nauczycielka, która na co dzień mieszka z mężem i dziećmi w Bojadłach. – Uczestnicy dowiedzieli się, że ikona nie jest zwykłym obrazkiem, lecz przestrzenią do modlitwy. – Dzięki wprowadzeniu księdza Arkadiusza Cygańskiego w teologię ikony posmakowaliśmy wiele treści w niej zapisanych. Ikona zaprasza do kontemplacji Stwórcy, uczy cierpliwości i uważności. Uczestnicy dowiedzieli się również, jak modlić się przed ikoną – dodaje.

Oczywiście nie zabrakło również wskazówek praktycznych. – Uczyliśmy się dostosowywać proporcję wizerunku do deski oraz przenosić szkic z podlinnika (szkic wzoru ikony) na deskę za pomocą tzw. przepróchy. Ważnym zagadnieniem była wiedza na temat kolorów i ich znaczenia. Ikonopisanie wymaga cierpliwości, a także ćwiczenia się w rysunku, sposobie nakładania malatury. Warsztaty miały ukazać początek tej pięknej drogi – dodaje.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama