Nowy numer 27/2022 Archiwum

Rocznica sanktuarium i Dzień Kultury Kresowej w Skwierzynie

Pierwsza rocznica ustanowienia sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej już w najbliższą sobotę 21 maja. Z tej okazji organizowany jest Dzień Kultury Kresowej i Dzień Solidarności z Ukrainą.

Program obchodów:

  • godz. 11.00 - Msza św. w kościele pw. św. Mikołaja pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy
  • godz. 13.15 - otwarcie Dnia Kultury Kresowej i Dnia Solidarności z Ukrainą
  • godz. 14.00 - przegląd zespołów i kapel kresowych, festiwal kulinarny "Smaki Kresów", warsztaty kulinarne z Grażyną Dereń, propagatorką regionalnego dziedzictwa kulinarnego
  • godz. 19.00 - koncert zespołu "Siewcy Lednicy"
  • godz. 21.00 - Apel Jasnogórski

Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej w Skwierzynie zostało ustanowione przez bp. Tadeusza Lityńskiego 22 maja 2021 r. Dedykowano je w sposób szczególny przesiedleńcom z dawnych Kresów Wschodnich i ich potomkom. Kustoszem sanktuarium ustanowiono proboszcza skwierzyńskiej parafii ks. Kazimierza Małżeńskiego CM. Jego zdaniem ustanowienie tego sanktuarium to z jednej strony nowy impuls duszpasterski dla lokalnej społeczności, z drugiej - sposobność do odkrycia na nowo bogactwa wiary i kultury Kresowian oraz pomoc w ożywieniu pamięci o własnych korzeniach wśród nowych pokoleń.

Obraz Matki Bożej Klewańskiej pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII w. Zdaniem historyków sztuki namalowano go w północnych Włoszech lub w Szwajcarii. Są również inni badacze, którzy wskazują raczej na Górny Śląsk jako miejsce powstania wizerunku. Obraz otaczany był czcią wiernych w kościele w Klewaniu na Wołyniu. Klewanianie byli przekonani, że opiece Maryi zawdzięczają ocalenie z rzezi wołyńskiej. Gdy 17 maja 1945 r. opuścili swoje rodzinne domy i udali się na Ziemie Odzyskane, zabrali ze sobą obraz Matki Bożej. 6 czerwca 1945 r. dotarli do Skwierzyny. Najpierw obraz był ukrywany na plebanii. W roku 1950 r. umieszczono go w kaplicy pod chórem skwierzyńskiego kościoła. Po 18 latach przeniesiono do ołtarza głównego.

Ubiegłoroczne uroczystości w obiektywie "Gościa Niedzielnego": GALERIA ZDJĘĆ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama